ONZ rozpoczęło ewakuację uchodźców z Libii do Włoch

Świat
ONZ rozpoczęło ewakuację uchodźców z Libii do Włoch
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

ONZ rozpoczęło w piątek ewakuację do Włoch uchodźców przebywających w libijskich ośrodkach, które znalazły się w ogniu krytyki obrońców praw człowieka ze względu na panujące tam warunki. W akcji wziął udział włoski rząd w ramach korytarzy humanitarnych.

Samolot z 162 osobami na pokładzie wylądował w piątek na lotnisku wojskowym Pratica di Mare pod Rzymem - podała AP. Na miejscu migrantów powitali szef włoskiego MSW Marco Minniti oraz kardynał Gualtiero Bassetti.

 

ONZ wzywało wcześniej do zamykania kontrolowanych przez libijski rząd ośrodków, by zapobiec procederowi handlu ludźmi.

 

- Mamy nadzieję, że inne kraje podążą tą samą ścieżką - powiedział po wylądowaniu samolotu Vincent Cochetel, specjalny wysłannik Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) dla regionu Morza Śródziemnego. Jako podało UNHCR, osoby, które w piątek ewakuowano do Włoch, to dzieci, kobiety, osoby starsze i osoby niepełnosprawne.

 

Ponad 3 tys. ofiar

 

UNHCR szacuje, że w ośrodkach dla uchodźców kontrolowanych przez władze w Trypolisie przebywa obecnie ok. 18 tys. osób. Organizacja zamierza ewakuować w przyszłym roku z Libii do Europy ok. 10 tys. ludzi.

 

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, w 2017 r. na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 3 100 osób próbujących przedostać się z Afryki Północnej do Europy. Organizacja dodaje, że rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa.

 

Według danych UNHCR w całej Libii jako uchodźcy zarejestrowanych jest obecnie ponad 44,3 tys. osób. 85 proc. z nich stanowią Syryjczycy, Irakijczycy i Palestyńczycy.

 

Korytarze humanitarne

 

Korytarze humanitarne organizowane są we współpracy z rządem Włoch, a także federacją Kościołów ewangelickich i waldensami. Ten rodzaj pomocy przedstawiany jest jako alternatywa dla niebezpiecznych podróży na łodziach przez Morze Śródziemne.

 

System korytarzy humanitarnych działa we Włoszech od 2016 roku z inicjatywy Wspólnoty świętego Idziego. Uchodźcy po przybyciu do Włoch uczą się języka, otrzymują dach nad głową i wsparcie oraz mają zapewnioną integrację, by jak najszybciej mogli się usamodzielnić, chodzić do szkoły, kontynuować studia i podjąć pracę.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie