Będzie nowy minister - do walki ze smogiem. Szyszko zaniepokojony pogłoskami o likwidacji resortu środowiska

Polska
Będzie nowy minister - do walki ze smogiem. Szyszko zaniepokojony pogłoskami o likwidacji resortu środowiska
Wikimedia.org/Greenpeace Polska
Protest przed budynkiem ministerstwa środowiska - 2 marca 2017. Rodzice apelowali do szefa resortu: chcemy chronić dzieci przed smogiem

Premier Mateusz Morawiecki ma wkrótce powołać ministra do walki ze smogiem. Problemem zanieczyszczenia powietrza zajmie się były wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny - poinformowało radio RMF FM. Działania związane ze smogiem koordynuje obecnie ministerstwo środowiska. Szef resortu Jan Szyszko pytany w piątek o pogłoski ws. likwidacji ministerstwa ocenił, że są one "niepokojące".

Nowy minister do spraw walki ze smogiem ma koordynować działania wszystkich ministerstw odpowiedzialnych za walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

 

Piotr Woźny, który ma objąć tę funkcję, jest prawnikiem i doradcą Morawieckiego w resorcie rozwoju. Wspomaga inicjatywy oraz działania administracji rządowej w obszarze dotyczącym poprawy jakości powietrza.

 

Wcześniej Woźny był wiceministrem cyfryzacji. Z resortu odszedł w atmosferze konfliktu z minister Anną Streżyńską.

 

"Ministerstwo musi istnieć"

 

Minister środowiska pytany w piątek w "Naszym Dzienniku" o ewentualną likwidację resortu stwierdził: "Takie informacje widzę tylko w mediach, oficjalnie nic mi na ten temat nie wiadomo. Niemniej rzeczywiście niepokojące jest to, że jest coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że jest koncepcja przyłączenia resortu środowiska do Ministerstwa Energii, z tym że Lasy Państwowe byłyby przeniesione pod kuratelę ministra rolnictwa. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie".

 

Minister dodał, że program Prawa i Sprawiedliwości od początku podkreśla "konieczność ochrony rodzimego środowiska, polskich lasów, naszych zasobów przyrodniczych". "A do realizacji tych celów niezbędne jest istnienie ministerstwa, którym kieruję" - stwierdził w rozmowie z dziennikiem.

 

"Resorty energii i środowiska mają zupełnie odmienne cele i zadania"

 

Szyszko pytany, czy po ewentualnej likwidacji Ministerstwa Środowiska większość zadań przejęłoby Ministerstwo Energii skomentował: "taka decyzja byłaby bardzo złym wyjściem, gdyż resorty energii i środowiska mają zupełnie odmienne cele i zadania, których nie da się zrealizować pod jednym szyldem".

 

"Likwidacja mojego resortu byłaby przede wszystkim niewskazana z punktu widzenia ochrony środowiska" - dodał.

 

Polska "liderem rozwiązań prośrodowiskowych"

 

"Mamy być liderem w Europie w zakresie wdrażania rozwiązań prośrodowiskowych. Przykładem są skuteczne zabiegi Polski, aby do bilansu emisji dwutlenku węgla zaliczyć także jego pochłanianie przez lasy" - komentował minister.

 

"Ministerstwo Środowiska to także zasoby geologiczne Polski, którymi trzeba tak gospodarować, żeby służyły rozwojowi gospodarczemu. Nie tylko przemysłu, ale również obszarów niezurbanizowanych" - oświadczył.

 

Na koniec wywiadu Jan Szyszko wyraził nadzieję, że "doniesienia, o których mowa, okażą się zwykłymi plotkami".

 

RMF FM, "Nasz Dziennik", polsatnews.pl

mr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie