Karczewski: zachowanie PO wz. ze sprawą posła Gawłowskiego dziwne i zaskakujące

Polska
Karczewski: zachowanie PO wz. ze sprawą posła Gawłowskiego dziwne i zaskakujące
PAP/Rafał Guz

- Zachowanie polityków PO w związku ze sprawą posła Stanisława Gawłowskiego jest bardzo dziwne i zupełnie zaskakujące, bo jeszcze kilka lat temu Platforma niosła na sztandarze zlikwidowanie immunitetu parlamentarzystów - ocenił w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik poinformowała w czwartek, że Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zamierza postawić Gawłowskiemu - posłowi i sekretarzowi generalnemu PO zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. W tym celu prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PO Stanisława Gawłowskiego do odpowiedzialności karnej, a także na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.

 

We wtorek CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym m.in. syna senatora PiS Stanisława Koguta - Grzegorza, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym; prezesem tej fundacji jest senator Kogut. Prokuratura chce postawić zarzuty również senatorowi Kogutowi, który już sam zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę; w styczniu w Senacie rozpatrzony ma być wniosek prokuratury o zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora. Kogut został również przez PiS zawieszony w prawach członka partii.

 

"Wszyscy są równi wobec prawa"

 

Marszałek Karczewski tłumaczył w radiowej Trójce, że Senat zajmie się wnioskiem prokuratury ws. senatora Koguta w styczniu, ponieważ wcześniejsze rozpatrzenie sprawy jest "technicznie niemożliwe". - Musimy to zrobić w obrębie komisji, która musi być tajna - bardzo długie przygotowania do komisji tajnej. To musi być również na posiedzeniu, które będzie tajne - też długie przygotowanie do tego, aby sala spełniała wszelkie warunki posiedzenia tajnego - wskazał.

 

Dodał, że styczniowy termin rozpatrywania wniosku prokuratury wynika także z tego, senatorowie muszą mieć wystarczającą ilość czasu na zapoznanie się z tajnymi materiałami sprawy.

 

W ocenie marszałka Senatu, zrzeczenie się immunitetu przez Koguta jest istotne, bo wszyscy są równi wobec prawa.

 

"Pan Schetyna w ogóle nie powinien się wypowiadać"

 

- W tej chwili mamy sprawę podobną dot. posła Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego. Tam słyszę, że pan Schetyna jest przeciwny zrzeczeniu się immunitetu, myślę, że pan Schetyna w ogóle nie powinien się wypowiadać - stwierdził Karczewski. Przypominał też, że PO kilka lat temu "niosła na swoim sztandarze zlikwidowanie immunitetów parlamentarzystów", w związku z tym, w ocenie marszałka, dziś zachowanie parlamentarzystów Platformy jest teraz "bardzo dziwne i zupełnie zaskakujące".

 

Szef PO w piątkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdził, że nie widzi podstaw, by namawiać sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego do zrzeczenia się immunitetu. "Immunitet powinien chronić opozycję przed politycznymi naciskami władzy" - dodał.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie