GIW: w Polsce ASF wykryto u ponad 150 dzików
U ponad 150 odstrzelonych lub padłych dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) - wynika z piątkowego komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Jak podano w komunikacie - podobnie jak we wcześniejszych wypadkach - ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. To wyniki badań otrzymane przez Inspektorat między 13 a 19 grudnia.
Inspektorat w swoim komunikacie informuje o ponad 80 nowych przypadkach ASF u dzików. Jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt.
Z analizy udostępnionych danych wynika, że dotyczy to ponad 150 dzików: zdecydowana większość przypada na województwa mazowieckie i lubelskie.
Specustawa w walce z chorobą
W miniony czwartek Senat jednogłośnie bez poprawek poparł specustawę, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików oraz budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy. Projektowana ustawa ma wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu. Teraz trafi do podpisu prezydenta.
Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne. Wirusa choroby wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.
Dotychczas odnotowano 104 ogniska tej choroby u trzody chlewnej (z czego 81 w tym roku) w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 832 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze