Ziobro awansował prokuratorów z zespołu ds. katastrofy smoleńskiej

Polska
Ziobro awansował prokuratorów z zespołu ds. katastrofy smoleńskiej
PAP/Radek Pietruszka

Czterech kluczowych śledczych z zespołu ds. katastrofy smoleńskiej dostało awanse na prokuratorów Prokuratury Krajowej. To nie tylko prestiż, lecz także znaczna podwyżka pensji - informuje wyborcza.pl. W 2016 r. śledczy otrzymywali też nagrody od 6 do 11 tys. zł. "Za wzorowe i sumienne wykonywanie zadań służbowych" - tłumaczy Przemysław Funiok, dyrektor biura prezydialnego Prokuratury Krajowej.

Wśród prokuratorów docenionych przez ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę są członkowie ścisłego kierownictwa zespołu śledczego nr 1 badającego katastrofę smoleńską od czasu przejęcia władzy przez PiS: szef grupy Marek Kuczyński i jego zastępca Krzysztof Schwartz. Awans dostali też Robert Bednarczyk i Jerzy Gajewski. Dotąd wszyscy mieli status prokuratorów prokuratur regionalnych (dawnych apelacyjnych).

 

- Nie wiem, za co te awanse. Nie widać żadnych efektów śledztwa - ocenia tę decyzję jeden z informatorów gazety. 

 

"Motywowanie apanażami"

 

Z ustaleń wyborczej.pl wynika, że oprócz podstawowych wynagrodzeń i pieniędzy za staż prokuratorzy dostawali także dodatki - funkcyjny i specjalny, uznaniowy, który może wynieść kilka tysięcy złotych.

 

Według szacunków portalu, osoby delegowane z prokuratur regionalnych mogły zarabiać ok. 20-22 tys. zł plus ok. 3 tys. za pracę poza miejscem zamieszkania, a ci ze szczebla okręgowego - ok. 18 tys. zł plus ok. 3 tys. - To o blisko 6-7 tys. zł więcej, niż gdyby pracowali w swoich właściwych prokuraturach - wylicza wyborcza.pl.

 
- Mam nadzieję, że koledzy nie otrzymali dodatkowych gratyfikacji, bo do tej pory podwyższały one ich wynagrodzenie o blisko 50 proc. - mówi portalowi wyborcza.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia. - Z niepokojem i z niesmakiem obserwuję motywowanie prokuratorów do pracy dodatkowymi apanażami i awansami dokonywanymi w zaciszu gabinetów, czyli w sposób niemal wstydliwy - dodaje.
 
wyborcza.pl
dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie