Dziś początek astronomicznej zimy. To najkrótszy dzień w roku

Polska
Dziś początek astronomicznej zimy. To najkrótszy dzień w roku
pixabay.com/cocoparisienne

Zima rozpocznie się w czwartek punktualnie o godzinie 17:28, gdy słońce znajdzie się w punkcie przesilenia zimowego. 21 grudnia jest najkrótszym dniem w roku. Słońce będzie na horyzoncie średnio przez 7 godzin i 40 minut. Każdy kolejny dzień będzie dłuższy od poprzedniego.

W całym kraju będzie wiał porywisty wiatr. W zachodniej części Polski spodziewane się opady deszczu, zaś we wschodniej śnieżyce, a później deszcz ze śniegiem.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, które mogą powodować gołoledź. Ostrożność, zwłaszcza na drogach należy zachować do wieczora.

 

Ostrzeżenie wydano dla województw: podlaskiego, opolskiego, małopolskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz świętokrzyskiego.

  

Dłuższe dni na południu

 

Średni czas trwania dnia wynika z pomiarów z różnych części Polski. Z północy na południe kraju dystans wynosi przeszło 600 km i długość dnia może różnić się nawet o godzinę.

 

Godziny wschodu i zachodu słońcaTwojaPogoda.pl
Godziny wschodu i zachodu słońca

  

 

Zdecydowanie najkrótszy dzień mają mieszkańcy północnego krańca Polski, a dokładniej Jastrzębiej Góry koło Władysławowa, która leży nieopodal Przylądka Rozewie. Tam Słońce wędrować będzie nad horyzontem tylko przez 7 godzin i 10 minut.

 

Najdłużej dniem będą się cieszyć mieszkańcy południowych krańców Bieszczad. Tam dzień potrwa 8 godzin i 20 minut, a więc będzie o ponad godzinę dłuższy niż na wybrzeżu.

 

Czas trwania najkrótszego dnia i najdłuższej nocyTwojaPogoda.pl
Czas trwania najkrótszego dnia i najdłuższej nocy

 

 

Z najkrótszym dniem łączy się zjawisko najdłuższej nocy w roku. W okolicach Przylądka Rozewie ciemności zapadną na 16 godzin 48 minut, z kolei w Bieszczadach na 15 godzin 48 minut.

 

Będzie coraz jaśniej

 

Od 22.12 noce stawać się będą coraz krótsze, a dni coraz dłuższe, chociaż początkowo nie będzie to prawie zauważalne. Dnia przybywa najpierw o zaledwie kilkadziesiąt sekund na dobę. Z biegiem tygodni wydłuża się to do 1 minuty, potem 2, a najszybciej dnia przybywa w okolicach pierwszego dnia astronomicznej wiosny, aż o 4-5 minut na dobę.

 

Zima astronomiczna rozpoczyna się na całej północnej półkuli Ziemi, natomiast na półkuli południowej startuje lato. "Biała" pora roku trwać będzie przez 89 dni, do 20 marca do godziny 17:15 - wtedy oficjalnie rozpocznie się wiosna.

 

TwojaPogoda.pl, polsatnews.pl

bas/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie