Lokomotywa przejechała 15 km bez obsługi. Zamknięto przejazdy kolejowe

Polska

Specjalna komisja wyjaśnia okoliczności niebezpiecznej sytuacji, do której doszło w czwartek na linii kolejowej nr 273 między Zieloną Górą a Nową Solą w Lubuskiem. Około 15 km przejechała tam bez załogi elektryczna lokomotywa pociągu, który wcześniej miał kolizję z koparką.

- Obyło się bez poszkodowanych, a lokomotywę udało się zatrzymać. Obecnie nie wiemy dlaczego doszło do tej sytuacji. Trwa jej wyjaśnianie oraz sprawdzanie okoliczności wkolejania się lokomotywy, a także zachowania wymaganych procedur bezpieczeństwa. Zajmuje się tym specjalna komisja - powiedział rzecznik PKP PLK S.A. Mirosław Siemieniec.

 

Wcześniej doszło do kolizji z koparką

 

Wydarzenie było konsekwencją kolizji pociągu Inter City "Światowid" relacji Szczecin-Katowice z koparką. Doszło do niej na wysokości Niedoradza koło Zielonej Góry, gdzie jest remontowany jeden z torów "Nadodrzanki".

 

Lokomotywa zahaczyła tam o koparkę stojącą zbyt blisko czynnego toru. W wyniku uderzenia lokomotywa elektrowozu wypadła z torów. Pociąg się zatrzymał, nikt z ok. 140 jego pasażerów nie został ranny.

 

Chwilę później na miejsce przyjechała druga lokomotywa, która zabrała wagony wraz z pasażerami w dalszą trasę. Służby kolejowe przystąpiły do stawiania wykolejonej lokomotywy na tory.

 

Około godz. 17:30, kiedy już lokomotywa stanęła na torach, zaczęła się staczać, prawdopodobnie z powodu pochyłości terenu.

 

- Hamulce nie utrzymały pojazdu i stoczył się ze względu na spadek toru. Tor, po którym jechała, był zabezpieczony, również zabezpieczone wszystkie trzy przejazdy. Lokomotywa przejechała po zamkniętym torze około 15 km i zatrzymała się w przewidywanym miejscu 2 km przed Nową Solą - powiedział rzecznik.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie