Wielkie sportowe emocje, cztery nowe konkurencje i 102 komplety medali do rozdania. Za 50 dni ruszają zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu

Świat
Wielkie sportowe emocje, cztery nowe konkurencje i 102 komplety medali do rozdania. Za 50 dni ruszają zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu
REUTERS/Kim Hong-Ji

Snowboardowy big air, wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim, a także rywalizacja par mieszanych w curlingu i drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim to nowe konkurencje w programie zimowych igrzysk, które za 50 dni rozpoczną się w Pjongczangu.

Zmiany w programie igrzysk zatwierdził 8 czerwca 2015 roku Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

 

W big air snowboardzista najeżdża na skocznię, a następnie w powietrzu wykonuje trik. Sędziowie oceniają m.in. stopień jego trudności, jakość wykonania i czystość lądowania. Zwykle zawodnik wykonuje trzy próby, a brane pod uwagę są dwie najlepiej ocenione. W programie mistrzostw świata big air jest od 2003 roku. W olimpijskim zastąpił slalom równoległy.

 

Pary mieszane w curlingu

 

Za włączeniem rywalizacji par mieszanych w curlingu stała przede wszystkim chęć zwiększenia popularności tej dyscypliny. Mistrzostwa świata w mikstach rozgrywane są od 2008 roku, a medale na nich zdobyli m.in. reprezentanci Węgier (dwa złote i jeden srebrny), Nowej Zelandii (jeden srebrny), Czech i Hiszpanii (po jednym brązowym).

 

Wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim w Pucharze Świata pojawił się od sezonu 2011/12, a w MŚ zadebiutował w 2015 roku. Przystępuje do niego maksymalnie 24 zawodników i mają do pokonania 16 okrążeń. Po 4., 8. i 12. znajdują się lotne finisze, na których trzej najlepsi panczeniści dostają punkty (5, 3 i 1). Punkty przyznawane są też dla najlepszej trójki na mecie (60, 40 i 20). Lotne premie nie są więc w stanie wpłynąć na kolejność na podium, a tylko na dalsze miejsca.

 

Drużynowe zmagania w narciarstwie alpejskim

 

W drużynowych zmaganiach w narciarstwie alpejskim weźmie udział 16 ekip, złożonych z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Rywalizacja będzie się toczyć systemem pucharowym. Zgodnie z rankingiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej powstanie osiem par - 1. z 16., 2. z 15. itd. W ramach każdego "meczu" dojdzie do czterech pojedynków zawodników tej samej płci na trasie równoległego slalomu giganta. Za zwycięstwo w każdym z nich przyznawany jest punkt, a w przypadku remisu 2:2 o wygranej decyduje łączny czas wszystkich przejazdów. W tym formacie medale MŚ rozdawane są od 2011 roku.

 

Łącznie w Pjongczangu, gdzie igrzyska odbędą się w dniach 9-25 lutego 2018 roku, zostaną rozdane 102 komplety medali.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze