USA i Kanada zapowiadają spotkanie szefów dyplomacji w sprawie Korei Północnej. Miałoby do niego dojść w styczniu

Świat
USA i Kanada zapowiadają spotkanie szefów dyplomacji w sprawie Korei Północnej. Miałoby do niego dojść w styczniu
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland zapowiedzieli we wtorek, że 16 stycznia w Vancouver odbędzie spotkanie szefów dyplomacji poświęcone problemowi zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Płn.

Tillerson i Freeland zaprosili do udziału w tym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych wszystkich krajów zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim.

 

Celem spotkania ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy Pjongjangu kontynuującego program zbrojeń nuklearnych i rakietowych, mimo sankcji ONZ i potępienia społeczności międzynarodowej.

 

- Rozwiązanie dyplomatyczne jest zarówno konieczne jak i możliwe - powiedziała Freeland po spotkaniu z Tillersonem, który przebywa z wizytą w Kanadzie.

 

Zdaniem Freeland dyplomacji należy też użyć do zapewnienia „pokoju i pomyślności” dla mieszkańców Półwyspu Koreańskiego.

Tillerson podkreślił, że kampania nacisków na Koreę Północną będzie konsekwentnie kontynuowana do czasu rezygnacji Pjongjangu z ambicji nuklearnych.

 

- Korea Północna powinna zrozumieć, że społeczność międzynarodowa nie zaakceptuje jej jako państwa nuklearnego - powiedział Tillerson. - Nasz cel jest jasny: całkowita i sprawdzalna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego, tak jak to sformułowano na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w piątek - dodał.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie