Setki milionów euro na ochronę środowiska i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Podpisano nową umowę ws. Funduszy Norweskich dla Polski

Polska
Setki milionów euro na ochronę środowiska i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Podpisano nową umowę ws. Funduszy Norweskich dla Polski
Twitter/Ministerstwo Rozwoju

810 mln euro trafi do Polski w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) - zakłada podpisana w środę w Warszawie umowa w tej sprawie. Pieniądze pójdą m.in. na ochronę środowiska, czy rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Umowę (memorandum of understanding) podpisali podczas uroczystości w Łazienkach Królewskich wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, minister ds. europejskich i EOG Norwegii Marit Berger Rosland oraz ambasador Islandii w Polsce Martin Eyjólfsson.

 

 

Kwieciński podkreślał, że dzięki dwóm poprzednim edycjom Funduszy norweskich i EOG, do Polski trafiło 1 mld euro. Nasz kraj w obecnej edycji jest największym beneficjentem takich środków.

 

W ramach trzeciej edycji państwa darczyńcy (Islandia, Liechtenstein i Norwegia) przeznaczyły na pomoc dla 15 państw UE 2,8 mld euro. Do Polski trafi 809,3 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na projekty służące rozwojowi lokalnemu, na ochronę środowiska, energię, kulturę, czy promocję społeczeństwa obywatelskiego.

 

Zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych

 

Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom członkowskim UE. Za ich wdrażanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Rozwoju. W zamian za udzielaną pomoc finansową państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

 

Głównym celem funduszy norweskich i funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

 

Pierwsza edycja funduszy przewidziana była na lata 2004-2009. Wówczas dla Polski przeznaczono kwotę ponad 528 mln euro; zrealizowano 413 projektów i programów. Obecnie finalizowana jest druga edycja, w której dofinansowano ok. 1400 projektów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie