Wojskowy chciał startować w wyborach, został skazany na 6 lat więzienia

Świat
Wojskowy chciał startować w wyborach, został skazany na 6 lat więzienia
Wikimedia Commons/U.S. Department of Defense

Sąd wojskowy w Egipcie skazał we wtorek na sześć lat więzienia pułkownika Ahmeda Konsowę, który 2 grudnia ogłosił, że zamierza wystartować w 2018 roku w wyborach prezydenckich przeciwko obecnemu szefowi państwa Abd el-Fatahowi es-Sisiemu.

Adwokat Konsowy, Asaad Heikal poinformował, że jego klient był sądzony w Kairze. Pułkownik został skazany za złamanie przepisów obowiązujących w siłach zbrojnych, które zakazują podejmowania aktywności politycznej osobom w służbie czynnej. Konsowa może wnieść apelację od wyroku sądu.

 

Kolejnym potencjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich może być Ahmed Szafik, który był ostatnim premierem Egiptu za prezydentury Hosniego Mubaraka. W 2012 roku kandydował w wyborach prezydenckich, ale przegrał w drugiej turze z islamistą Mohammedem Mursim. Po tej porażce i oskarżeniu go o korupcję Szafik wyemigrował do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Później polityk został oczyszczony z zarzutów korupcyjnych.

 

Według AFP Szafik prawdopodobnie jest jednym z niewielu kandydatów, którzy mogą stanowić poważne zagrożenie dla prezydenta Sisiego, zwycięzcy wyborów prezydenckich w 2014 roku. Rok wcześniej wojsko odsunęło od władzy Mursiego. Najprawdopodobniej Sisi, były dowódca egipskich sił zbrojnych, będzie ubiegał się o reelekcję.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie