Przejście dla pieszych zapatrzonych w telefony. Powstało tuż obok szkoły

Polska

W podpoznańskim Zalasewie w gminie Swarzędz wybudowano specjalne przejście przez jezdnię dla zapatrzonych w telefon. Wyposażono je we wmontowane w chodnik specjalne, migające pasy. Mają przyciągnąć uwagę uczniów, którzy zamiast przed siebie i na boki, spoglądają w swoje smartfony.

To pierwsze w Polsce zastosowanie systemu S-LINE, który pomaga pieszym wraz z tradycyjną sygnalizacją świetlną. Zielone i czerwone światło wmontowane w chodnik zapala się równolegle z odpowiednim kolorem na sygnalizatorze.

 

- Przejście zostało wybudowane dla naszej młodzieży, która często idąc nie patrzy przed siebie, tylko w ekran swojego telefonu - tłumaczy Grzegorz Taterka, zastępca burmistrza Swarzędza.

 

Podświetlane pasy powstały tuż przy szkole podstawowej w Zalesewie, na terenie której wprowadzono zakaz używania telefonów.

 

- Te telefony zniknęły natychmiast, dzieciaki wręcz ucieszyły się, mówiły: proszę pana, my nareszcie się poznajemy - powiedział Wojciech Szulc, dyrektor szkoły w Zalesewie.

 

Telefon wraca do łask tuż po wyjściu ze szkoły. Stąd pomysł takiego przejścia.

 

Uczniowie w wieku 14-16 lat spędzają przed smatrfonem czy tabletem ponad 5 godzin dziennie - wynika z badania Instytutu Badawczego IPC.

 

Polsat News

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie