Prezydent odwiedził w szpitalu rannego pilota

Polska
Prezydent odwiedził w szpitalu rannego pilota
Twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda we wtorek przed południem odwiedził w szpitalu rannego pilota samolotu MiG-29, który rozbił się w poniedziałek w okolicach Kałuszyna na Mazowszu - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Pilot wojskowego samolotu MiG-29 zdołał się przed wypadkiem katapultować. W momencie odnalezienia pilot był przytomny, miał połamane kończyny; został przewieziony do szpitala wojskowego przy ul. Szaserów w Warszawie. Miejsce wypadku bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

 

 

Rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz przekazała, że stan zdrowia pilota jest dobry, a jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dodała, że jego najbliższa rodzina została otoczona opieką psychologa. - Wojsko jest do dyspozycji rodziny tego żołnierza - podkreśliła Pęzioł-Wójtowicz.

 

Powstanie raport zawierający wyniki prac Komisji

 

Rzeczniczka MON poinformowała ponadto, że okoliczności zdarzenia na miejscu wypadku od poniedziałku badają Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, prokuratura oraz Żandarmeria Wojskowa. - Komisja była wczoraj na miejscu bezpośrednio po zdarzeniu, przy okazji realizowania innych zadań w tamtych okolicach - dodała.

 

Według rzeczniczki MON, rozbity samolot "na pewno dzisiaj nie będzie podjęty z miejsca zdarzenia". Dodała, że powstanie raport zawierający wyniki prac Komisji. - Na tę chwilę trudno jest mówić o terminie, kiedy mogłoby to być. Na pewno nie dziś, ani jutro - zaznaczyła.

 

Do wypadku wojskowego samolotu MiG-29 doszło w poniedziałek wieczorem podczas lotu szkolnego. Około godziny 17.15 podczas podejścia maszyny do lądowania na lotnisku w Mińsku Mazowieckim, utracono z nią łączność.

 

W poszukiwaniach pilota brało udział co najmniej 200 osób

 

Samolot pilotował jeden 28-letni pilot; startował z tego samego lotniska, na którym miał wylądować. Pilot zdołał się katapultować przed wypadkiem. W poszukiwaniach pilota brało udział co najmniej 200 osób: Żandarmeria Wojskowa, a także - zgodnie z procedurami - akcję wspomagały policja i straż pożarna.

 

Siły Powietrzne mają 32 myśliwce MiG-29; połowa z nich stacjonuje w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, a druga - w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Samoloty z Mińska Maz. zostały w 2014 r. zmodernizowane.

 

MiG-29 to maszyna eksploatowana najdłużej bez jakiejkolwiek katastrofy w powietrzu w historii polskiego lotnictwa. Pierwsze myśliwce tego typu przyleciały do Polski w czerwcu 1989 r.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie