PiS nadal na czele, PO wiceliderem. Nowy sondaż Kantar Public

Polska
PiS nadal na czele, PO wiceliderem. Nowy sondaż Kantar Public
PAP/Leszek Szymański

W grudniu na PiS zagłosowałoby 40 proc. badanych deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. Na PO swój głos oddałoby 17 proc. a na Nowoczesną i Kukiz'15 po 7 proc. badanych. PSL mogłoby liczyć na poparcie 5 proc. badanych - wynika z sondażu Kantar Public.

Gotowość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych wyraziło łącznie 65 proc. badanych - zdecydowanie 27 proc., a 38 proc. z wahaniem. 13 proc. ankietowanych stwierdziło, że na pewno by nie zagłosowali; tyle samo osób zadeklarowało, że raczej nie zagłosowałoby w wyborach. 9 proc. ankietowanych wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

 

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 40 proc. zapowiedziało zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. Zamiar głosowania na Platformę Obywatelską wyraziło 17 proc. respondentów.

 

Na formację Kukiz’15 oraz partię Nowoczesna zagłosowałoby po 7 proc. badanych. Na granicy progu wyborczego znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chciałoby oddać głos 5 proc. badanych.

 

SLD znalazło się poniżej progu wyborczego z wynikiem 4 proc. Podobnie jak Partia Wolność z poparciem 2 proc. respondentów oraz Partia Razem - 1 proc. poparcia.

 

Poparcie dla PiS rośnie, dla PO spada  

 

17 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

 

W porównaniu do listopada poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty procentowe a dla PO spadło o 1 punkt procentowy. W tym samym czasie poparcie dla formacji Kukiz'15 spadło o 2 punkty procentowe a dla Nowoczesnej, PSL i SLD nie zmieniło się.

 

O jeden punkt procentowy wzrosło poparcie dla partii Wolność. Z kolei poparcie dla Partii Razem spadło o jeden punkt procentowy.

 

Kantar podaje, że o jeden punkt procentowy zmniejszyła się grupa badanych, którzy nie wiedzą jeszcze na kogo oddaliby swój głos.

 

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 1 - 6 grudnia 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1018 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne szacowano dla grupy 666 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie