Nowe stanowisko Beaty Kempy: minister ds. uchodźców i pomocy humanitarnej

Polska
Nowe stanowisko Beaty Kempy: minister ds. uchodźców i pomocy humanitarnej
Polsat News

Była szefowa kancelarii premiera Beata Kempa otrzymała nowe zadanie: koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że pozostanie Kempy i Rafała Bochenka w KPRM nie oznacza rozrostu rządowej biurokracji. Beata Kempa we wrześniu była w Libanie, gdzie rozmawiała o polskich projektach pomocowych dla uchodźców z Syrii.

W poniedziałek szef rządu poinformował o powołaniu Michała Dworczyka na nowego szefa KPRM, wiceszefa klubu PiS Marka Suskiego na stanowisko szefa swojego gabinetu politycznego oraz posłanki Joanny Kopcińskiej na rzecznika rządu.

 

"Niezwykle ważne zadanie"

 

Morawiecki zapowiedział wówczas też, że poprzednia szefowa kancelarii premiera Beata Kempa pozostanie w składzie rządu i w KPRM - w randze sekretarza stanu; w kancelarii premiera pozostanie również b. rzecznik rządu Rafał Bochenek, jako podsekretarz stanu.

 

Pytany na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu, czym będą zajmować się w rządzie osoby, które straciły dotychczas pełnione stanowiska w KPRM, Morawiecki zapewnił, że nie jest to - jak powiedziała jedna z dziennikarek - rozrost biurokracji.

 

- I mogę dzisiaj powiedzieć, że pani minister Kempa otrzymała zadanie dla nas, dla Rady Ministrów, niezwykle ważne, zadanie, na które w ramach dyskusji i negocjacji w UE będziemy poświęcać coraz więcej czasu, zadanie też, które - trzeba powiedzieć - jest z punktu widzenia niektórych naszych partnerów w UE kontrowersyjne: otóż pani minister Kempa będzie ministrem-członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za koordynację pomocy humanitarnej i spraw uchodźców - oświadczył szef rządu.

 

"Sprawy uchodźców nie lekceważymy"

 

Według premiera, "podniesienie tego problemu do rangi ministerialnej, czyli osoby, która w randze ministra-członka Rady Ministrów odpowiada za sprawy uchodźców i pomoc humanitarną, jest wyraźnym dowodem na to, że nie tylko tego nie lekceważymy, ale chcemy się bardzo poważnie za to zabrać".

 

Morawiecki zaznaczył, że Polska "jednoznacznie" utrzymuje swoje stanowisko w sprawie kwot uchodźców, ale jednocześnie nie uchyla się od "solidarności całej UE w tym obszarze". Dodał, że polski rząd akcentuje w tym kontekście działania poza granicami UE, m.in. w formie pomocy humanitarnej przekazywanej "na miejscu, w obozach uchodźców" oraz kontroli granic.

 

Premier wskazał, że już dziś polscy strażnicy graniczni i policjanci pomagają chronić granice Unii m.in. w Macedonii, w Bułgarii, w Grecji. - I zobowiązujemy się również, że mogą pomagać w większym jeszcze zakresie - zadeklarował.

 

"Niebezpieczeństwa, które możemy sprowadzić do Polski"

 

Beata Kempa jako szefowa kancelarii premier Beaty Szydło pytana o relokację uchodźców powtarzała, że rząd polski "woli sankcje finansowe niż ewentualne groźby, niebezpieczeństwa, które możemy sprowadzić do Polski".

 

Argumentowała też, że "każdy, kto zna zasady związane z kulturą islamu dobrze wie, że nawet jeśli przyjmiemy tych kilkoro dzieci tutaj na leczenie, to te dzieci już nie mają prawa powrotu do swoich powiedzmy rodzin, bo one przebywając wśród tak zwanych niewiernych, one nie będą już tam przyjęte".

 

"Pomożemy krajom, które przyjmują uchodźców"

 

Szef rządu zaznaczył też, że Polska przekazała 8,5 mln euro do funduszu powierniczego na rzecz pomocy państwom afrykańskim w kontekście uchodźców oraz 50 mln euro, czyli ponad 200 mln zł, na inicjatywę wsparcia obszarów dotkniętych kryzysem uchodźczym w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

- To są bardzo wyraźne kroki i mogę tutaj też zadeklarować niejako naszym partnerom z UE, że to nie jest koniec, absolutnie rozumiemy to, że również budżet UE musi być zrekonstruowany - ten nowy budżet, ale również być może ten istniejący - pod kątem potrzeb dla uchodźców. Nikogo nie chcemy zostawiać samego z tym problemem, a już w szczególności Włochów, Greków, Bułgarów, czyli państwa, które dzisiaj przyjmują tych uchodźców bardzo wielu, ale chcemy zadeklarować naszą pomoc faktyczną - finansową, ale też logistyczną (...) i pomoc również poprzez naszych funkcjonariuszy, funkcjonariuszy straży granicznej i policji - powiedział Morawiecki.

 

PAP, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie