Katastrofa samolotu w Rosji. Zginęły 4 osoby

Świat

Cztery osoby zginęły w katastrofie samolotu An-2, który we wtorek runął na ziemię przy starcie z lotniska w Narjan-Marze, stolicy Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (NOA) na północy Rosji - poinformowały władze obwodu archangielskiego.

Samolot wykonywał rejs z Narjan-Maru do miejscowości Charuta. Na jego pokładzie znajdowało się 11 pasażerów i dwóch członków załogi. Cztery osoby zginęły, a dziewięć odniosło obrażenia różnego stopnia. Jedną z ofiar jest dziecko.

 

Po upadku na ziemię nie doszło do wybuchu paliwa.

 

Według służb prasowych NOA samolotem lecieli pracownicy lokalnego oddziału MSW i szef okręgowego kompleksu rolno-przemysłowego.

 

Przeciążenie lub awaria silnika

 

Cytowany przez agencję TASS ekspert syberyjskiego instytutu lotnictwa Aleksiej Sierioznow uważa, że mogą być dwie przyczyny katastrofy: An-2 mógł spaść z powodu przeciążenia lub awarii silnika przy starcie wskutek złego przygotowania maszyny do lotu.

 

Komitet Śledczy, który wszczął śledztwo, nie wyklucza też złej pogody jako przyczyny wypadku.

 

- Jeśli samolot stracił stabilność podczas startu, a silnik nie był wystarczająco rozgrzany, moc jego spadła i samolot runął na ziemię - dodał Sierioznow, nie wykluczając, że wystąpiły obie przyczyny jednocześnie.

 

W portalach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające moment, gdy po starcie maszyna skręca w prawo i nurkuje z wysokości kilkuset metrów.

 

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie