Jedna seria leku na biegunkę wycofana z obrotu

Polska
Jedna seria leku na biegunkę wycofana z obrotu
Mat. producenta

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z rynku jednej serii leku na biegunkę o nazwie Endiex. Powodem jest podejrzenie, że lek nie spełnia wymagań jakościowych. W obrocie pozostają pozostałe serie tego leku.

Endiex jest lekiem stosowanym na ostrą biegunkę bakteryjną, m.in. biegunkę pokarmową i biegunkę podróżnych, a także w przypadku zapalenia żołądka i jelit.

 

Numer wycofanej serii leku Endiex, kapsułki twarde 200 mg, to: 2070517, z datą ważności: 30.04.2019

 

Wycofanie nastąpiło na wniosek producenta leku "w związku z podejrzeniem braku spełnienia wymagań jakościowych pod względem obecności cząstek metalu".

 

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, w sytuacji, gdy jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje z wnioskiem o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu. Dzieje się tak, choć na takim etapie nie ma twardych dowodów na to, że lek faktycznie może szkodzić zdrowiu lub życiu ludzi czy zwierząt.

 

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

 

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii leków z obrotu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie