Proces zamieniony w spektakl. Zostali skazani na karę śmierci w obecności tysięcy ludzi

Świat
Proces zamieniony w spektakl. Zostali skazani na karę śmierci w obecności tysięcy ludzi
YouTube/NEWS - CHANNEL

Tysiące osób, w tym dzieci, wzięły udział w przeprowadzonym na stadionie na południu Chin procesie, w którym 10 osób skazano na śmierć; wyrok wykonano natychmiast - pisze w poniedziałek AFP, powołując się na organizacje praw człowieka i chińskie media.

Proces odbył się w sobotę w mieście Lufeng w prowincji Guangdong. Tydzień wcześniej do oglądania procesu wezwał mieszkańców miasta lokalny dziennik.

 

Nagranie wideo zamieszczone w internecie pokazuje skutych oskarżonych stojących na podium i pilnowanych przez policję. Wyrok został ogłoszony przez stadionowe głośniki, a skazanych natychmiast odprowadzono, by wykonać wyrok.

 

 

Spośród 12 podsądnych na karę śmierci skazano 10 osób. AFP nie podaje jakie zarzuty ciążyły na oskarżonych, zwraca jednak uwagę, że Lufeng jest jednym najważniejszych chińskich centrów produkcji metamfetaminy.

 

Niektóre chińskie media skrytykowały lokalne władze za to, że "zamieniły proces w spektakl" i przypomniały, że zgodnie z prawem wyroku śmierci nie wolno wykonać natychmiast po jego ogłoszeniu - pisze AFP.

 

W ubiegłym roku organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch poinformowała, że w Chinach niektórzy więźniowie, np. oskarżeni o korupcję, poddawani są w areszcie torturom.

 

Organizacje praw człowieka twierdzą, że Chiny to państwo, w którym wykonuje się najwięcej wyroków śmierci na świecie. Według szacunków dochodzi tam do kilkuset egzekucji rocznie, jednak ich dokładna liczba jest tajemnicą państwową.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie