Polsko-gruzińskie porozumienie o współpracy. Premier Morawiecki potwierdził wsparcie dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji

Polska
Polsko-gruzińskie porozumienie o współpracy. Premier Morawiecki potwierdził wsparcie dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji
PAP/Marcin Obara

- Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, podpisali w poniedziałek porozumienie o strategicznej współpracy z szefem parlamentu Gruzji Iraklim Kobachidzem. To niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy - oświadczył Kuchciński.

Jak podkreślono, głównym tematem rozmowy Morawieckiego z Kobachidzem była współpraca gospodarcza i inwestycyjna.

 

"Premier Morawiecki potwierdził wsparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji. Podkreślił także dobrą współpracę dwustronną, która powinna znaleźć odzwierciedlenie w większej współpracy inwestycyjnej" - czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

 

"Pogłębiamy naszą współpracę"

 

- Dla nas, dla Sejmu RP jest to niezwykle ważna sprawa, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy. Traktujemy to porozumienie jako zapowiedź utworzenia zgromadzenia parlamentów Polski i Gruzji - powiedział Kuchciński na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

 

Jak dodał, że pogłębianie współpracy Polski i Gruzji "traktujemy jako wzmacnianie współpracy państw całej Europy Środkowej i Wschodniej".

 

Podkreślił, że "kierujemy się zasadą: równi z równymi, wolni z wolnymi". Według marszałka Sejmu, współpraca gospodarcza, społeczna, polityczna, współpraca w każdym obszarze naszej aktywności, "powinna charakteryzować się i obejmować wszystkie państwa kontynentu europejskiego bez względu na ich wielkość".

 

- Szczególnie zależy nam na współpracy z Gruzją - podkreślił Kuchciński.

 

Częste spotkania i wymiana doświadczeń

 

Z kolei we wpisie na Twitterze marszałek Sejmu odniósł się do aspiracji Gruzji dotyczących członkostwa w Unii Europejskiej. - Jeśli wyobrazimy sobie, że Gruzja staje się członkiem UE, to Unia wówczas przybiera nową jakość. Do tej pory, w perspektywie kilkuset lat, żadna organizacja międzynarodowa, która w swym obszarze ma Europę Środkową i Wschodnią, tak daleko na Wschód nie sięgała - napisał Kuchciński.

 

 

Również marszałek Senatu podczas konferencji prasowej ocenił, że podpisane w poniedziałek porozumienie, będzie "kolejnym krokiem, kolejnym impulsem dla wzmocnienia" relacji Polski i Gruzji. - Będzie to przyczynek do naszych częstych spotkań i wymiany naszych doświadczeń - stwierdził Karczewski.

 

We wpisie na Twitterze marszałek Senatu dodał, że porozumienie "jest doskonałym podsumowaniem dotychczasowych niezwykle żywych kontaktów między Polską i Gruzją". - Wpisuje się ono symbolicznie w 25.rocznicę odnowienia oficjalnych stosunków pomiędzy naszymi krajami - napisał Karczewski.

 

"Impuls do pogłębiania współpracy"

 

Natomiast Kobachidze podkreślał, że dla Gruzji niezwykle ważne są relacje z Polską oraz że cieszy go dynamiczny rozwój relacji polsko-gruzińskich. - Bardzo ważne jest dla nas przeniesienie tych kontaktów na poziom międzyparlamentarny - zaznaczył.

 

- Myślę, że podpisanie porozumienie o strategicznej współpracy między naszymi parlamentami wzniesie na inny poziom nasze kontakty i współpracę bilateralną naszych krajów, a także pomoże jeszcze bardziej zacieśnić więzi między naszymi krajami - dodał Kobachidze.

 

Szef gruzińskiego parlamentu zaznaczył ponadto, że polsko-gruzińskie grupy parlamentarne wnoszą bardzo duży wkład w rozwój relacji między naszymi krajami. - Myślę, że porozumienie będzie dodatkowym impulsem do tej pogłębienia współpracy - dodał szef gruzińskiego parlamentu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie