Karuzela VAT w obrocie kawą. Fałszywe faktury na łączną kwotę ponad 10 mln zł

Polska
Karuzela VAT w obrocie kawą. Fałszywe faktury na łączną kwotę ponad 10 mln zł
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Karuzelę podatkową w obrocie kawą ujawnili pracownicy mazowieckiej KAS - informuje w poniedziałkowym komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. "W toku czynności kontrolnych pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł" - głosi komunikat.

"Jednocześnie przeprowadzono w różnych regionach Polski kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie tym towarem" - dodano.

 

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie dodaje, że "na podstawie szczegółowej analizy materiału dowodowego ustalono, że transakcje związane były z karuzelą podatkową".

 

"Nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. »znikającego podatnika«, a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom (»buforom«). Ostatni z polskich kontrahentów (»broker«) kawę ponownie sprzedawał zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego +znikającego podatnika+, a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli" - czytamy w komunikacie.

 

Zwrot podatku i nieruchomość 

 

W wyniku tego procederu, zaznacza Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, przedsiębiorca nie odprowadził do Skarbu Państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych.

 

"Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy" - głosi komunikat.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie