"Guardian" o kontrowersjach wokół warszawskiej reprywatyzacji

Świat
"Guardian" o kontrowersjach wokół warszawskiej reprywatyzacji
theguardian.com

Brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował w poniedziałek w wydaniu internetowym artykuł poświęcony kontrowersjom wokół reprywatyzacji w Warszawie, zwracając uwagę m.in. na traktowanie lokatorów i niejasne decyzje o zwrotach nieruchomości.

Korespondent "Guardiana" w Warszawie Christian Davies opisał w tekście m.in. historię kobiety, której mieszkanie zostało zreprywatyzowane, a jej odmówiono wstępu nawet w celu zabrania swoich rzeczy, a także relacje prawników, aktywistów miejskich i polityków zajmujących się tymi sprawami.

 

Davies rozmawiał m.in. z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, szefem komisji weryfikacyjnej Patrykiem Jakim, a także miejskimi działaczami, m.in. Janem Śpiewakiem ze Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

 

Opisując skomplikowaną XX-wieczną historię Warszawy, Davies wskazuje na rozmaite kłopoty związane z tzw. dekretem Bieruta, na mocy którego wszystkie nieruchomości w granicach Warszawy przeszły na własność publiczną.

 

Przypomnienie sprawy śmierci Jolanty Brzeskiej

 

Jednocześnie zwrócił uwagę na kontrowersyjne sprawy sądowe dotyczące zwrotów, a także handel roszczeniami do nieruchomości i szereg pytań dotyczących prawidłowości decyzji podejmowanych przez sądy i warszawskich urzędników.

 

Wskazując na praktyki handlarzy nieruchomościami, korespondent opisał także niektóre z praktyk mających na celu usunięcie lokatorów z przejmowanych budynków, przypominając także niewyjaśnioną sprawę śmierci Jolanty Brzeskiej, która stała się dla wielu aktywistów symbolem walki z "dziką reprywatyzacją".

 

"Guardian" omówił także prace nad nowym prawem reprywatyzacyjnym prowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, przytaczając jednak wątpliwości niektórych z aktywistów i prawników dotyczące proponowanych rozwiązań.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze