CBŚP rozbiło gang pseudokibiców. Działali na terenie trzech województw

Polska
CBŚP rozbiło gang pseudokibiców. Działali na terenie trzech województw
CBŚP

Rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami i uprowadzenie dla okupu - to zarzuty stawiane członkom rozbitego przez CBŚP gangu, powiązanego ze środowiskiem stadionowych chuliganów. Część jego członków kilka lat temu działała już w podobnej grupie, dokonującej włamań i napadów.

O ponownym uderzeniu w gang pseudokibiców poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz. Grupę rozbili policjanci z katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Zatrzymano siedem osób, w tym szefa gangu Macieja M., który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

- Według ustaleń policjantów, grupa działała co najmniej od końca października 2014 r. do grudnia 2017 r. na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i łódzkiego, oraz miast takich jak Chorzów, Katowice, Łódź czy Kraków - poinformowała rzeczniczka. Policjanci traktują sprawę jako rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

 

Uprowadzili biznesmena, żądając 700 tys. zł okupu

 

Członkowie tej hermetycznej grupy, wywodzącej się ze środowiska pseudokibiców, są podejrzani m.in. o rozboje, pobicia, oszustwa w mieniu znacznej wartości, przemyt oraz handel substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi, a nawet o uprowadzenie - z ustaleń śledczych wynika, że w 2015 r. przestępcy, podając się za policjantów, uprowadzili biznesmena, żądając 700 tys. zł okupu za jego uwolnienie.

 

W materiałach śledztwa udokumentowano też rozboje, pobicia i tzw. ustawki, czyli bójki z grupami stadionowych chuliganów innych drużyn. Przykładem jest bijatyka z kibicami węgierskiego klubu, którzy w ramach europejskich rozgrywek przed dwoma laty jechali na mecz swojej drużyny do Poznania. Niektórzy członkowie grupy są także podejrzani o poważne oszustwa, polegające m.in. na zakładaniu fikcyjnych firm, dzięki którym wyłudzano towary i pieniądze od przedsiębiorców, a także zwrot podatku VAT, co uszczupliło dochody Skarbu Państwa.

 

Pseudokibice z tzw. Torcidy

 

Wśród zatrzymanych są osoby, przeciwko którym toczy się proces za udział w podobnej grupie przestępczej, działającej w latach 2008-2011; zajmowała się ona napadami rabunkowymi oraz włamaniami do sejfów w różnych częściach kraju. Gang rozbili na przełomie lat 2010 i 2011 policjanci z CBŚ oraz katowickiej komendy wojewódzkiej policji w Katowicach. Proces w tej sprawie toczy się przed Sądem Okręgowym w Gliwicach.

 

Gang wywodzący się ze środowiska stadionowych chuliganów to kolejna rozbita w ostatnim czasie grupa przestępcza, której członkowie rekrutowali się spośród pseudokibiców śląskich drużyn piłkarskich. Niespełna miesiąc temu CBŚP poinformowało o rozbiciu narkotykowego gangu z Zabrza. Jego szef Łukasz Cz. usłyszał 18 zarzutów, dotyczących m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami, wymuszeń rozbójniczych i pobić. Grupa działała co najmniej od lutego 2015 r. do listopada 2017 r., głównie w Zabrzu. Tworzyli ją pseudokibice z bojówki Górnika Zabrze - tzw. Torcidy. Zatrzymanym 10 osobom przedstawiono w sumie blisko 70 zarzutów, dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz licznych przestępstw, m.in. przeciwko życiu i zdrowiu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie