Niebezpieczny czad. 9-latek zasłabł w wannie, 12 osób w szpitalu z podejrzeniem podtrucia

Polska
Niebezpieczny czad. 9-latek zasłabł w wannie, 12 osób w szpitalu z podejrzeniem podtrucia
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

12 osób - w tym dwoje dzieci - w Końskich (Świętokrzyskie) trafiło w sobotę wieczorem na obserwację do szpitala, po tym gdy w jednym z mieszkań doszło do ulotnienia się tlenku węgla - poinformowali strażacy.

Do zdarzenia doszło w bloku przy ul. Armii Krajowej. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, do strażaków dotarła informacja o zasłabnięciu podczas kąpieli w jednym z mieszkań 9-letniego chłopca.

 

- Gdy przybyli na miejsce, chłopcem zajmowali się już ratownicy pogotowia - odzyskał on przytomność. Sprawdzono mieszkanie na obecność tlenku węgla. Przyrządy wykazały 100 ppm - to duże stężenie - opisywał strażak.

 

Piecyki gazowe w mieszkaniu


Strażacy sprawdzili też mieszkania w całym pionie tej klatki schodowej - wszędzie występowało stężenie tlenku węgla w granicach 100-150 ppm. Zdecydowano o przewiezieniu na obserwację do szpitala 12 osób - 10 dorosłych i dwójki dzieci.

 

W mieszkaniach znajdowały się piecyki gazowe. Strażacy przewietrzyli pomieszczenia. Zagrożenia nie wystąpiło w mieszkaniach innych klatek bloku.

 

Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, ma silne własności toksyczne; jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, dlatego nie da się go wyczuć. Tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co może spowodować śmierć przez uduszenie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie