Fiński dziennik opublikował tajne akta wywiadu wojskowego. Ujawnił działanie centrum wywiadowczego

Świat
Fiński dziennik opublikował tajne akta wywiadu wojskowego. Ujawnił działanie centrum wywiadowczego
Pixabay.com/anneileino/Zdj. ilustracyjne

Artykuły o "tajnym ośrodku" wywiadu wojskowego, zamieszczone w sobotę w fińskim dzienniku "Helsingin Sanomat", wywołały reakcję władz. - Tajne dokumenty zostały przekazane nielegalnie. Wszczęto postępowanie karne - oświadczył prezydent Sauli Niinisto.

"Ujawnienie zawartości dokumentów o najwyższej klauzuli tajności ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i może spowodować poważne szkody" - napisał Niinisto w oficjalnym komunikacie zamieszczonym przez kancelarię prezydenta.

 

W sobotę "Helsingin Sanomat", największy fiński dziennik, opublikował artykuły na podstawie "szczególnie tajnych dokumentów, o których informuje się po raz pierwszy". Dziennik ujawnił działanie centrum wywiadowczego fińskich sił zbrojnych (Viestikoekeskus) oraz miejsce, w którym się ono znajduje - Tikkakoski niedaleko miejscowości Jyvaskyla w środkowej Finlandii (ok. 300 km na północ od Helsinek).

 

Dziennik podkreślił, że do zadań tej wyspecjalizowanej jednostki należy kontrolowanie różnego rodzaju sygnałów z różnych stron świata, ale w praktyce jej uwaga koncentruje się na Rosji.

 

Analiza promieniowania elektromagnetycznego

 

W czasie pokoju zadaniem jest wykrycie mobilizacji oddziałów wojskowych przynajmniej na obszarze dawnego rosyjskiego okręgu wojskowego w rejonie Petersburga. Centrum analizuje pochodzące z Rosji promieniowanie elektromagnetyczne i na tej podstawie jest w stanie rozpoznać rodzaje i ruchy wojsk.

 

Jak podkreślił "Helsingin Sanomat" ludzie, którzy tam pracują, "mają obowiązek zachowania tajemnicy".

 

Monitorowanie ruchu w internecie


Gazeta napisała też, że w Tikkakoski specjalnie powołana grupa przygotowywała, na potrzeby nowej ustawy o inwigilacji, nad którą pracuje rząd, przepisy prawne dotyczące działań wywiadu wojskowego. Przygotowany na jesieni projekt opracowywany m.in. przez resorty spraw wewnętrznych, obrony narodowej i sprawiedliwości trafił do ponownych konsultacji.

 

Zgodnie z założeniami nowego prawa jednostka wywiadu wojskowego otrzymałaby uprawnienia do monitorowania ruchu w internecie przekraczającego granice kraju. Przy analizie danych współpracowałaby z policją bezpieczeństwa (SUPO), która zajmuje się wywiadem cywilnym.

 

"To może wpłynąć na narodowe bezpieczeństwo"


W najbliższych dniach "Helsingin Sanomat" ma opublikować całą serię artykułów na temat dokumentów wywiadu wojskowego. Redakcja podkreśliła, że dziennikarze zapoznali się z szerokim materiałem dotyczącym wywiadu wojskowego oraz wywiadu cywilnego, a także przeprowadzili rozmowy z różnymi źródłami.

 

Według ministra obrony Jussiego Niinisto ujawnienie informacji o najwyższym stopniu tajności jest poważną sprawą.

 

- To może wpłynąć na narodowe bezpieczeństwo i stosunki Finlandii z innymi krajami - skomentował sprawę Niinisto w wywiadzie dla radia Yle.

 

Według ministra siły zbrojne zwróciły się do policji kryminalnej o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie wycieku informacji. Podkreślił, że wniosek dotyczy także możliwości naruszenia prawa przez dziennikarza w związku z ujawnieniem informacji wpływających na bezpieczeństwo.

 

- Siły zbrojne działają na podstawie prawa, ale pytanie, czy tak też działa "Helsingin Sanomat" - powiedział Niinisto.


"Obowiązkiem mediów jest śledzenie i kontrolowanie działania władz"

 

Do reakcji władz odniosła się redakcja "Helsingin Sanomat".

 

- Obowiązkiem mediów jest śledzenie i kontrolowanie działania władz. +Helsingin Sanomat+ ponosi odpowiedzialność przed czytelnikami, którym trzeba dostarczyć wyczerpujących i prawdziwych informacji o tym, co się dzieje w społeczeństwie - oświadczył szef redakcji Esa Makinen.

 

Centralna policja kryminalna potwierdziła w sobotę przyjęcie zgłoszenia w związku z popełnieniem przestępstwa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie