Nowa praca Camerona. Ma stanąć na czele funduszu wartego miliard dolarów
Były brytyjski premier David Cameron pokieruje brytyjsko-chińskim funduszem inwestycyjnym mającym na celu poprawę stanu portów, dróg i linii kolejowych między Chinami a ich partnerami handlowymi - podało w sobotę BBC.
Cameron, który złożył dymisję po referendum z czerwca 2016 roku, gdy Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, stanie na czele funduszu wartego miliard dolarów. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na projekty w Chinach, Wielkiej Brytanii i innych krajach, z którymi Państwo Środka handluje w Azji i Europie.
Według BBC fundusz będzie wspierany przez rząd w Londynie, ale nie będzie zawierał pieniędzy brytyjskich podatników.
"Nasze stosunki z Chinami są silne"
Rząd poinformował, że inicjatywa Pasa i Szlaku "stworzy miejsca pracy i poprawi połączenia handlowe". Jak pisze BBC, zaangażowanie Camerona w ten projekt oznacza jego powrót do polityki po miesiącach trzymania się na uboczu.
Informację o nowym stanowisku Camerona przekazano po dwudniowej wizycie ministra finansów Philipa Hammonda w Chinach. W oświadczeniu ministerstwo finansów wyjaśniło, że osiągnięto postęp w rozmowach, mających na celu umożliwienie brytyjskim bankom i ubezpieczycielom wejście na chińskie rynki obligacji i ubezpieczeń.
- Brytyjska gospodarka jest jedną z największych i najbardziej dynamicznych gospodarek na świecie. Zobowiązujemy się współpracować z naszymi partnerami, aby budować prawdziwie globalną Wielką Brytanię. Nasze stosunki z Chinami są silne, rosną i przynoszą korzyści obu krajom - oświadczył Hammond.
"Próba zwiększenia politycznych wpływów"
Globalna inicjatywa Pasa i Szlaku, nazywana również Nowym Jedwabnym Szlakiem, ma na celu budowę lądowych i morskich korytarzy transportowych pomiędzy krajami Azji, Europy i Afryki a Chinami, stymulację światowego handlu i rozszerzenie wpływów gospodarczych Chin. Jej powstanie ogłoszono w 2013 roku. W maju 2017 roku prezydent Chin Xi Jinping poinformował, że przeznaczy na nią 124 mld dolarów.
Przeciwnicy planu postrzegają ambitną inicjatywę Xi jako próbę zwiększenia politycznych wpływów i obecności Pekinu na świecie.
BBC zauważa, że jako premier Cameron był zwolennikiem zacieśniania związków handlowych z Chinami.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze