Dwaj bracia ze Szwecji wykorzystali piątkę dzieci co najmniej tysiąc razy. Zostali skazani

Świat
Dwaj bracia ze Szwecji wykorzystali piątkę dzieci co najmniej tysiąc razy. Zostali skazani
commons.wikimedia.org/Volvo Cars/CC BY 3.0

Mężczyźni, którzy szukali ofiar z tzw. trudnych rodzin, molestowali seksualnie grupę nieletnich przez osiem lat. Zostali skazani na 14 i 12 lat więzienia za ponad tysiąc takich przypadków. Mają także zapłacić ofiarom odszkodowanie.

Wyrok zapadł przed sądem rejonowym w szwedzkim Ångermanland. Starszy z braci został uznany za winnego 580 przypadków gwałtów na dzieciach i co najmniej 500 przypadków molestowania seksualnego. Młodszy z braci był oskarżony o co najmniej 500 gwałtów na nieletnich i 50 przypadków molestowania.

 

Do przestępstw dochodziło w latach 2001-2009 w Trelleborgu na południu Szwecji oraz w Sollefteå w północnej cześci kraju, gdzie obecnie mieszkają dwaj bracia.

 

Mężczyźni zostali aresztowani w marcu tego roku. W ich mieszkaniu śledczy znaleźli ponad 250 godzin pornografii z udziałem nieletnich i ponad tys. zdjęć o takiej treści. Niektóre z tych materiałów przedstawiały gwałty na nieletnich.

 

Według szwedzkiego prawa za gwałt uważane jest każdy stosunek seksualny lub inna czynność seksualna bez względu na to, czy odbyły się za zgodą nieletniego czy bez niej, oraz czy sprawca stosował przemoc, czy nie.

 

Tak zaostrzone przepisy obowiązują od 2005 roku. Szwedzkie władze rejestrują każdy przypadek takiej przemocy seksualnej jako osobny incydent, nawet jeżeli dotyczy tego samego pokrzywdzonego.

 

W śledztwie ustalono, że dzieci były zastraszane. Tłumaczyły także, że sprawcy mieli na nie duży wpływ oraz że nie chciały stracić "przyjaciela" poprzez odmowę. Mężczyźni uzależniali nieletnich m.in. grając z nimi w gry video oraz częstując niedozwolonymi substancjami.

 

Starszy z braci został skazany na 15 lat więzienia. Młodszy dostał wyrok 12 lat więzienia. Sąd potraktował go łagodniej m.in. w związku z mniejszą liczba czynów karalnych oraz w związku z faktem, że w czasie popełnienia części tych czynów nie miał jeszcze 21 lat.

 

Mężczyźni będą musieli zapłacić poszkodowanym 350 tys. dolarów odszkodowania(2,94 mln koron).

 

Obaj skazani przyznali się do niewielkiej liczby zarzutów, a większość zakwestionowali. Ich adwokat powiedział szwedzkiej agencji prasowej TT, że zamierza złożyć odwołanie od wyroku.

 

Szwecja klasyfikuje "gwałt dziecięcy" jako stosunek seksualny lub akty uważane za równoważne z osobą młodszą niż 15 lat, bez względu na to, czy zastosowano przemoc, czy nie. Definicja została skodyfikowana w szwedzkim prawie 1 kwietnia 2005 r. Sąd sklasyfikował przestępstwa popełnione wcześniej jako wykorzystywanie seksualne nieletnich.

 

polsatnews.pl, The Local

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie