Został wygnany ponad dwa tysiące lat temu. Rzym zrehabilitował Owidiusza

Świat
Został wygnany ponad dwa tysiące lat temu. Rzym zrehabilitował Owidiusza
Pixabay.com/The_Double_A/Zdj. ilustracyjne

Rada miejska Rzymu zrehabilitowała poetę Owidiusza i uchwaliła jednomyślnie wniosek, w którym cofnęła decyzję cesarza Augusta o jego wygnaniu. Wnieśli o to radni rządzącego w stolicy Ruchu Pięciu Gwiazd by - jak wyjaśnili - "naprawić wyrządzoną mu krzywdę".

Wniosek został uchwalony w czwartek wieczorem.

 

Jak się podkreśla, decyzja ta zbiega się z obchodami dwutysięcznej rocznicy śmierci autora poematu "Metamorfozy", który zmarł na wygnaniu w Tomis, czyli dzisiejszej Konstancy w Rumunii.

 

Owidiusza został wygnany z niewyjaśnionych do końca przyczyn w 8 roku naszej ery na mocy decyzji cesarza. Mimo że pogrążony w rozpaczy i tęsknocie za Rzymem i rodziną, poeta wielokrotnie błagał o cofnięcie banicji, nie zgodził się na to ani August, ani jego następca Tyberiusz.

 

Stołeczna rada miejska oświadczyła, że anuluje decyzję o wygnaniu Owidiusza, ponieważ uważa się za "historyczną kontynuatorkę Senatu i Ludu Rzymskiego" i twierdzi, że ma prawo wypowiedzieć się w tej kwestii.

 

Przypomniano, że w 2012 roku decyzję o oczyszczeniu poety z niejasnych, jak się zauważa, zarzutów podjęły władze miasteczka Sulmona w Abruzji, skąd pochodził.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie