Wybuch gazu sprzed czterech lat. Inżynier budowy gazociągu z zarzutami

Polska
Wybuch gazu sprzed czterech lat. Inżynier budowy gazociągu z zarzutami
Polsat News/Zdj. archiwalne

35-letni inżynier budowy gazociągu w Jankowie Przygodzkim usłyszał zarzuty w zw. z wybuchem gazu, do którego doszło tam w 2013 r. Zginęły wtedy dwie osoby, a 14 zostało rannych. Straty materialne wyniosły 10 mln zł.

Mężczyźnie postawiono zarzuty nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób oraz zniszczenia mienia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

 

W związku z wybuchem gazu w Jankowie Przygodzkim (pow. ostrowski) w 2013 roku dwie osoby straciły życie, czternaście doznało oparzeń I i II stopnia - a zniszczone mienie ostrowska prokuratura oszacowała na kwotę 10 mln złotych.

Śledztwo w sprawie trwało cztery lata.

 

"Niedostosowanie sposobu prowadzenia robót do wymogów normowych"


W 2013 r., w miejscu budowy nowego gazociągu w Jankowie Przygodzkim, doszło do uszkodzenia liczącego blisko 40 lat gazociągu Gustorzyn-Odolanów. W wyniku wybuchu gazu kilkanaście budynków uległo zniszczeniu, część trzeba było rozebrać. Zniszczona została również infrastruktura, m.in. jezdnia i linie energetyczne.

- Podejrzanemu zarzucono niedostosowanie sposobu prowadzenia robót ziemnych do wymogów normowych - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler i wyjaśnił, że wykazane zaniedbania skutkowały rozerwaniem gazociągu, niekontrolowanym wyciekiem gazu, jego zapłonem i wybuchem pożaru.

 

Śledczy - jak podkreślił Meler - przesłuchali ponad stu świadków a zgromadzone materiały obejmują ponad 25 tomów akt głównych i kilkadziesiąt tomów załączników.

 

Opinie biegłych za 200 tys. zł

 

- W sprawie powołano szereg instytucji specjalistycznych np. z zakresu gazownictwa, metaloznawstwa czy geologii - poinformował prokurator Meler.

 

Dodał, że koszty uzyskania opinii biegłych w tej sprawie wyniosły 200 tys. złotych.

35-latek nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień, informując, że wyjaśnienia złoży po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie