W przyszłym tygodniu Senat zajmie się Kodeksem wyborczym

Polska
W przyszłym tygodniu Senat zajmie się Kodeksem wyborczym
PAP/Jacek Turczyk

Senat zajmie się Kodeksem wyborczym na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu - zapowiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Natomiast - jak dodał - w piątek "w godzinach popołudniowych" głosowane będą ustawy o sądownictwie.

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r. JOW-y mają obowiązywać w gminach do 20 tys. Zniesiono natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego.

 

"Jest wiele ciekawych i dobrych rozwiązań"

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w Senacie, kiedy Senat zajmie się Kodeksem wyborczym, powiedział, że "na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu". Zapytany, czy spodziewa się poprawek, podkreślił, że ta ustawa dopiero trafi do Senatu i "zostanie skierowana do odpowiedniej komisji, gdzie odbędzie się dyskusja".

 

- Tę ustawę znam ogólnie, ona się zmieniała w swoim kształcie. Jest wiele ciekawych i dobrych rozwiązań, jak np. przedłużenie kadencji samorządów (...) Wiele rozwiązań jest dobrych, takich, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, które mówiły, że wybory powinny być bardzo transparentne - ocenił marszałek.

 

Zapytany o głośno dyskutowaną likwidację głosowania korespodencyjnego powiedział, że "będziemy się zastanawiać nad tym, jak do tego podejść". - Nie znam szczegółów, więc nie wiem, jakie to budziło obawy i zastrzeżenia, jak się zapoznam, to będę miał swoje zdanie - pokreślił.

 

Jak dodał Karczewski, następne posiedzenie Senat rozpocznie we wtorek. - Będzie trwało 3 dni, więc tyle mamy, żeby debatować nad wszystkimi ustawami, które zostały uchwalone przez Sejm - zaznaczył.

 

"Jestem przekonany, że ustawy o sądownictwie są bardzo dobre"

 

Marszałek Senatu został też zapytany, kiedy będą głosowane ustawy sądowe. - Myślę, że dziś w godzinach popołudniowych lub wieczorowych, ale raczej po południu - odpowiedział.

 

- Jestem przekonany, że ustawy o sądownictwie są bardzo dobre - ocenił Karczewski. Jak dodał, "spełniają oczekiwania nasze, Prawa i Sprawiedliwości, polityków Zjednoczonej Prawicy i pana prezydenta". - Jestem przekonany, że niebawem wejdą w życie i wpłyną w znaczący sposoób na poprawę funkcjonowania systemu sądownictwa w Polsce - podkreślił marszałek Senatu.

 

Sejm uchwalił ustawy o KRS i SN w ostatni piątek. Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

 

W piątek rano senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie