Uwaga na "wirtualne pensjonaty". Zakopiańska policja radzi, jak ustrzec się oszustów

Biznes
Uwaga na "wirtualne pensjonaty". Zakopiańska policja radzi, jak ustrzec się oszustów
Pixabay

Zbliża się okres świąteczno-noworoczny i powiązany z nim czas wzmożonego ruchu turystycznego w Zakopanem i okolicach. Wiele osób zapewne zechce spędzić wymarzone święta bądź Sylwestra pod Tatrami. Próbują to również wykorzystać przestępcy poprzez wyłudzanie pieniędzy metodą na tzw. wirtualne pensjonaty.

Oszuści umieszczają na portalach aukcyjnych oraz na spreparowanych stronach internetowych, fałszywe ogłoszenia o miejscach noclegowych w Zakopanem i okolicach. Oferowane miejsca są bardzo atrakcyjne pod względem warunków, lokalizacji oraz ceny, kuszą pięknymi zdjęciami wspaniałych apartamentów lub urokliwych domków w góralskim stylu oraz rozciągających się z nich zapierających dech w piersiach widoków na Tatry.

 

Po wpłaceniu zaliczki ślad się urywa


W rzeczywistości oferty te mają na celu wyłącznie wyłudzenie pieniędzy w postaci zaliczki, po czym wszelki kontakt z oferentem ulega zerwaniu. Ten sposób oszustwa to już nie tylko prymitywne próby wyłudzenia pieniędzy na nieistniejące pensjonaty pod nie istniejącymi adresami.


Przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele, pensjonaty, pośredników wynajmujących rzeczywiste apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego przedsiębiorcy.

 

Preparują strony www łudząco podobne do prawdziwych 


Preparowane są również strony internetowe łudząco podobne do prawdziwych lub wykorzystujące znajdujące się tam dane, takie jak numery NIP, REGON, nazwisko właściciela itp.


Aby wizyta w stolicy Tatr nie zakończyła się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

 

Policja radzi:

 

- Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.

 

- Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji - ogromna różnica powinna wzbudzić podejrzenia.

 

- Decydując się na konkretną lokalizację sprawdźmy czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu - w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej "anonimowe" tym bardziej podejrzane.

 

- Sprawdźmy czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.

 

- Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.

 

- Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.

 

- Jeżeli obiekt działa legalnie powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce sprawdź kwaterę możemy sprawdzić legalność kwater działających na terenie Zakopanego, pozostałe obiekty możemy sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

 

- Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

 

- Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór osoby w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do jej uczciwości.

 

- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno, te które wysyłaliśmy jak i te, które otrzymaliśmy.

 

polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze