Senacka komisja za przyjęciem ustaw o SN i KRS bez poprawek. Głosowania jeszcze w piątek

Polska
Senacka komisja za przyjęciem ustaw o SN i KRS bez poprawek. Głosowania jeszcze w piątek
PAP/Jacek Turczyk

Przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek zarekomendowała w piątek rano Izbie, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji.

Senat omawiał ustawy dotyczące sądownictwa - były one inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy i zostały przyjęte przed tygodniem przez Sejm - przez trzy dni, od wtorku do czwartku.

 

Podczas debaty w Senacie - na różnych etapach procedowania - senatorowie PO i niezrzeszeni zgłosili liczne poprawki do obu ustaw zmieniające część ich zasadniczych zapisów, a także wnioski o ich odrzucenie. Do nowelizacji ustawy o KRS zgłoszono 15 poprawek, zaś do ustawy o SN - 37.

 

W związku z tym ustawy wróciły do senackiej komisji, która opowiedziała się w piątek przed godz. 9. za przyjęciem przez Senat obu ustaw bez poprawek. Za takim wnioskiem w przypadku przepisów o KRS głosowało siedmiu członków komisji, przeciw było dwóch; w przypadku ustawy o SN głosowało za tym również siedmiu senatorów, przeciw było trzech.

 

Głosowania Senatu nad tymi ustawami mają odbyć się najprawdopodobniej w piątek, nie jest jeszcze znana godzina.

 

Posłowie wybiorą członków KRS


Nowela ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów.

 

Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

 

Dwie nowe izby w SN


Nowa ustawa o SN wprowadza możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat.


Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze