Schulz: SPD za rozmowami sondażowymi na temat koalicji z CDU/CSU

Świat
Schulz: SPD za rozmowami sondażowymi na temat koalicji z CDU/CSU
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz poinformował, że kierownictwo partii opowiedziało się w piątek za rozpoczęciem rozmów sondażowych na temat koalicji rządowej z blokiem chadeckich partii CDU/CSU - podała agencja dpa. Zgoda na podjęcie rozmów zapadła jednomyślnie - dodał Schulz.

Dpa zwraca uwagę, że partia kanclerz Angeli Merkel (CDU) oraz bawarska CSU chcą zbudowania "stabilnego rządu", czyli w praktyce "wielkiej koalicji", natomiast Schulz dopuszczał wcześniej również rozmowy o takich opcjach, jak tolerowanie rządu mniejszościowego Merkel.

 

W przypadku umowy o tolerowaniu rządu mniejszościowego, SPD wspierałaby Merkel tylko w wybranych projektach.

 

Nadzwyczajny zjazd 

 

Jeszcze inną możliwością rozważaną przez SPD jest "lekka koalicja" z przedstawicielami SPD w składzie rządu.

 

Nie jest jasne, czy blok CDU/CSU jest na rozmowy o takich modelach gotowa.

 

Aby podjąć właściwe rozmowy koalicyjne z CDU/CSU, SPD musiałaby zwołać nadzwyczajny zjazd partii.

 

Koalicja "jamajska" nie powiodła się

 

W wyborach do Bundestagu z 24 września CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań - 32,9 proc. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

 

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Po wyborach socjaldemokraci zapowiedzieli przejście do opozycji, jednak pod wpływem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera zmienili zdanie i wyrazili wstępną gotowość do spotkania z CDU i CSU.

 

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie