Rozmowy ws. Brexitu przechodzą oficjalnie do drugiej fazy

Świat
Rozmowy ws. Brexitu przechodzą oficjalnie do drugiej fazy
Pixabay/Elionas2

Postęp w pierwszej fazie rozmów o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest wystarczający, by zacząć kolejny etap negocjacji - zdecydowali w piątek na szczycie przywódcy 27 krajów UE. O decyzji poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Ponieważ polski premier Mateusz Mazowiecki wyjechał z Brukseli przed końcem szczytu w jego imieniu pod decyzją podpisał się przywódca innego kraju.

Po opuszczeniu unijnego szczytu przez premiera Morawieckiego Polskę na posiedzeniu reprezentował premier Węgier Viktor Orban, poinformowała reporterka Polsat News Doroty Bawołek.

 

"Szefowie państw UE zgodzili się przejść do drugiej fazy rozmów o Brexicie. Gratulacje dla (brytyjskiej premier) Theresy May" - napisał Tusk podczas trwającego w Brukseli szczytu.

 

 

Zamknięcie pierwszego etapu rozmów ws. Brexitu oznacza możliwość przejścia do negocjacji na temat przyszłych stosunków.

 

Pierwszy etap rozpoczął się w czerwcu i przewidywał, że Wielka Brytania i strona unijna porozumieją się w kwestiach przyszłych praw obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich w Unii, statusu granicy między Irlandią i Irlandią Północną oraz rozliczeń finansowych.

 

Rekomendację o przejściu do kolejnej fazy rokowań wydała najpierw Komisja Europejska, a następnie, z pewnymi zastrzeżeniami, Parlament Europejski. Piątkowa decyzja "27" nadaje tym rekomendacjom charakter formalnej decyzji.

 

Kolejne rozmowy ws. Brexitu mają rozpocząć się na początku stycznia.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i zgodnie z ustaleniami ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

 

PAP, polsatnews.pl

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie