Naczelna Rada Lekarska wystąpi do TK z wnioskiem ws. wynagrodzenia rezydentów

Polska
Naczelna Rada Lekarska wystąpi do TK z wnioskiem ws. wynagrodzenia rezydentów
Polsat News

Naczelna Rada Lekarska zadecydowała w piątek o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją i Kodeksem pracy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy rezydentów.

Zgodnie z rozporządzeniem MZ część lekarzy, którzy dopiero rozpoczną rezydenturę, będzie mogła liczyć na większe wynagrodzenie niż ci, którzy szkolenie specjalizacyjne rozpoczęli wiosną tego roku lub wcześniej.

 

Zdaniem samorządu lekarskiego różnicowanie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy rezydentów w zależności od postępowania kwalifikacyjnego, w którym lekarz został zakwalifikowany do odbywania specjalizacji, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. W ocenie NRL jest to także niezgodne z przepisami Kodeksu pracy, które gwarantują pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

 

"Zróżnicowanie jest nieuzasadnione i ma nieproporcjonalny charakter"

"Naczelna Rada Lekarska uznała, że rozporządzenie bezzasadnie różnicuje podmioty, które powinny być traktowane równo wobec prawa. W rozporządzeniu rozróżniono wysokość wynagrodzenia przyznanego lekarzom rezydentom w zależności od tego, w którym postępowaniu kwalifikacyjnym przyjęto ich na specjalizację, co oznacza, iż na mocy tej regulacji rozróżniono lekarzy i lekarzy dentystów - rezydentów na grupy lepiej potraktowane oraz gorzej potraktowane. Zróżnicowanie wprowadzone w kwestionowanym rozporządzeniu jest nie tylko nieuzasadnione, ale również ma nieproporcjonalny charakter" - czytamy w stanowisku.

 

Rozporządzenie ministra zdrowia weszło w życie 31 października z mocą od 1 lipca 2017 r.


Reguluje ono wzrost wysokości wynagrodzeń rezydentów do 2019 r. Zgodnie z nim lekarze, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie rozporządzenia, w 2017 r. mogą liczyć na wynagrodzenie od 3570 zł do 4391 zł. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną, w 2019 r. ich wysokość będzie między 3759 zł a 4624 zł.

Lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia po wejściu w życie rozporządzenia, w 2017 r. otrzymają wynagrodzenie od 3570 zł do 4770 zł. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3759 zł a 5279 zł (w zależności od specjalizacji i roku rezydentury).

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie