Ławrow: zerwanie porozumienia jądrowego z Iranem byłoby złym sygnałem

Świat
Ławrow: zerwanie porozumienia jądrowego z Iranem byłoby złym sygnałem
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem byłoby złym sygnałem dla tych, którzy liczą na rozwiązanie kryzysu północnokoreańskiego - oświadczył w piątek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w Radzie Federacji, wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.

- Sytuacja wokół Półwyspu Koreańskiego jest bardzo niepokojąca. Próby wywołania konfliktu w nadziei rozwiązania kryzysu siłą doprowadzą do katastrofy. Nie ma innego wyjścia niż stopniowe obniżenie napięcia i przejście do negocjacji - zauważył minister.

 

Jak dodał Ławrow, Rosja i Chiny przygotowały tzw. mapę drogową pozwalającą na zażegnanie północnokoreańskiego kryzysu. - Wzrasta liczba zwolenników tego podejścia do rozwiązania konfliktu - podkreślił szef dyplomacji.

 

Porozumienie atomowe, podpisane przez Iran i sześć światowych mocarstw (Wielka Brytania, USA, Rosja, Chiny, Francja i Niemcy) w lipcu 2015 r., dotyczy kontroli programu nuklearnego tego kraju oraz przewiduje ograniczenie programu w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu. Prezydent USA Donald Trump zagroził wycofaniem swego kraju z tego porozumienia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie