Szyszko szykuje się do wojny. Kadra resortu środowiska przechodzi przygotowanie obronne

Polska
Szyszko szykuje się do wojny. Kadra resortu środowiska przechodzi przygotowanie obronne
ms.gov.pl

Minister środowiska Jan Szyszko podjął decyzję o powieszeniu w resorcie dwóch tablic pamiątkowych. Jedna poświęcona została leśnikom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Druga - Żołnierzom Wyklętym. Uroczystość ich odsłonięcia miała miejsce w środę. W jej trakcie Szyszko powiedział, że "kadra resortu środowiska przechodzi doskonalenie zawodowe w dziedzinie przygotowań obronnych".

W uroczystości odsłonięcia tablic wziął udział jan Szyszko, a wraz z nim wiceministrowie środowiska: prof. Mariusz Orion Jędrysek, Andrzej Szweda-Lewandowski, Sławomir Mazurek. Byli tam także kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Resort dba o tradycję patriotyczną

 

- Dziś w Ministerstwie Środowiska chcemy upamiętnić i oddać hołd wszystkim pomordowanym ofiarom terroru komunistycznego i sowieckiego, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. Wśród nich było wielu leśników - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

 

Szef resortu zaznaczył, że ministerstwo środowiska "podejmuje liczne działania na rzecz promowania wartości patriotycznych i upamiętniania bohaterów, w tym leśników, którzy oddali 

 

- Tworzymy warunki do funkcjonowania organizacji kombatanckich, w szczególności Koła Światowego Związku Armii Krajowej przy Ministerstwie Środowiska. Organizujemy także wspólne przedsięwzięcia okolicznościowe i patriotyczne z udziałem kombatantów - dodał prof. Jan Szyszko.

 

Szyszko poinformował przy okazji, że "Ministerstwo Środowiska podejmuje liczne działania w dziedzinie obronności i zarządzania kryzysowego".

 

"Doskonalenie z przygotowań obronnych"

 

- Jako priorytet traktujemy sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym zarówno w bieżącej, jak i dalszej działalności resortu środowiska - powiedział prof. Jan Szyszko.

 

Według niego kadra resortu środowiska "przechodzi doskonalenie zawodowe w dziedzinie przygotowań obronnych". Minister poinformował także o porządkowaniu przyjętych przez Ministra Środowiska zadań obronnych oraz tworzeniu dla nich "właściwych warunków prawno-organizacyjnych".


W czasie ostatniej wojny na frontach walczyło 11 tys. leśnikó. Na tzw. Liście Katyńskiej - osób rozstrzelanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie są 734 nazwiska, którym poświęcona została odsłonięta w resorcie tablica. Jedną z ofiar tych prześladowań był legendarny Adam Loret, pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych i ich reformator. Leśnicy zasilali również szeregi Żołnierzy Wyklętych. Została im poświęcona druga z tablic odsłoniętych w Ministerstwie Środowiska.

 

W uroczystości wzięli udział minister środowiska prof. Jan Szyszko i wiceministrowie środowiska: prof. Mariusz Orion Jędrysek, Andrzej Szweda-Lewandowski, Sławomir Mazurek, a także  kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.mos.gov.pl
W uroczystości wzięli udział minister środowiska prof. Jan Szyszko i wiceministrowie środowiska: prof. Mariusz Orion Jędrysek, Andrzej Szweda-Lewandowski, Sławomir Mazurek, a także kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie