"Może Macron zrozumie, że nie podoba mi się obecność sędziów stanu wojennego w składzie SN"

Polska
"Może Macron zrozumie, że nie podoba mi się obecność sędziów stanu wojennego w składzie SN"
Polsat News

- Może Marcon zrozumie, że nie bardzo mi się podoba to, że sędziowie ze stanu wojennego siedzą cały czas, w składzie Sądu Najwyższego - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział, że w rozmowie z Emmanuelem Macronem nt. prowadzonej przez KE procedury praworządności wobec Polski będzie chciał nawiązać do francuskich reform sądownictwa po upadku kolaborującego z III Rzeszą rządu Vichy.

- Może (prezydent Francji - red.) odczyta pewne analogie do sędziów z czasów marszałka Petaina, może trochę to do niego trafi. Będziemy rozmawiać, a co do dalszych losów procedury (ws. praworządności - red.), zobaczymy, jak to będzie - dodał szef polskiego rządu.

 

Morawiecki podczas konferencji prasowej został zapytany o reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości i prowadzoną przez Komisję Europejską procedurę ochrony praworządności w sprawie Polski powiedział, że w trakcie piątkowej rozmowy z prezydentem Francji będzie chciał nawiązać do historii reformy wymiaru sprawiedliwości we Francji po upadku rządu Vichy.

 

Morawiecki podkreślił, że będzie także przekonywał Macrona do złagodzenia obecnych ustaleń ws. nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych.

 

Dyskusja o najważniejszych problemach UE

 

Premier zaznaczył również, że na marginesie spotkania szefów rządów i państw UE będzie też rozmawiał z przewodniczącym Komisji Europejskiej.

 

Szef polskiego rządu w czwartek bierze udział w pierwszym dniu unijnego szczytu, podczas którego zainaugurowano PESCO oraz dyskutowane będą m.in. sprawa migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

 

Drugiego dnia szczytu Morawiecki będzie uczestniczył w dyskusji szefów państw i rządów UE dotyczącej m.in. strefy euro oraz Brexitu. Morawiecki spotka się także na marginesie szczytu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

 

PAP

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie