Były wiceprezydent Ekwadoru skazany na 6 lat więzienia. Sąd: przyjął łapówkę w wysokości 13,5 mln dolarów

Świat
Były wiceprezydent Ekwadoru skazany na 6 lat więzienia. Sąd: przyjął łapówkę w wysokości 13,5 mln dolarów
Reuters

Sąd skazał byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge'a Davida Glasa na 6 lat więzienia, uznając go winnym przyjęcia łapówki w wysokości 13,5 mln dolarów USA od brazylijskiej firmy budowlanej Odebrecht. Polityk miał otrzymać tę sumę dzięki pośrednictwu swego stryja.

Ekwador jest jednym z kilku krajów, które znalazły się w zasięgu ogromnej afery korupcyjnej, w którą zamieszany był brazylijski koncern paliwowy Petrobras i firma budowlana pracująca dla sektora wydobywczego i obronnego Odebrecht.

 

Afera została ujawniona w listopadzie 2014 r. W jej mackach znaleźli się prawicowi politycy w Brazylii - m.in. prezydent Michel Temer oraz oraz szef Partii Socjaldemokracji Brazylijskiej (PSDB) Aecio Neves, w Kolumbii - ministrowie transportu i finansów: Alvaro Uribe oraz Oscar Ivan Zuluaga, w Argentynie - szef wywiadu Maurcicio Macri, który przyjął od Odebrechtu łapówkę w wysokości 600 tys. USA, w Peru - były prezydenci Ollanta Humala i Alejandro Toledo, który miał przyjąć 20 mld USD, a także piątka ministrów, w Meksyku zaś - trzej przedstawiciele sztabu wyborczego prezydenta Enrique Pena Nieto, którzy zainkasowali łącznie ok. 10 mln dolarów.

 

Pieniądze na kampanię prezydencką 

 

Wśród podejrzanych o przyjmowanie łapówek od firmy Odebrecht jest też grupa polityków z Wenezueli. Prezydent Nicholas Maduro miał przyjąć dostać 35 mln USD od koncernu Odebrecht, które zostały wykorzystane do sfinansowania jego kampanii prezydenckiej - przypomina Reuters.

 

Brazylijskie sądy skazały jak dotąd ponad sto osób na podstawie wyników dochodzeń policyjnych oraz dobrowolnych zeznań składanych przez członków zarządu wielkiej firmy budowlanej Odebrecht i innych prywatnych przedsiębiorstw współpracujących z koncernem Petrobras i zamieszanych w afery korupcyjne.

 

46-letni wiceprezydent Jorge David Glas został zawieszony w obowiązkach przez prezydenta Lenina Moreno Garcesa 3 sierpnia 2017 r. - zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia kolejnej kadencji na tym stanowisku. Bezpośrednią przyczyną zawieszenia były zarzuty przyjęcia łapówki od firmy Odebrecht.

 

Przyjaciel z dzieciństwa byłego prezydenta

 

Glas, prominentny polityk rządzącego w Ekwadorze Sojuszu PAIS - Dumna i Suwerenna Ojczyzna, inżynier elektryk, jest przyjacielem z dzieciństwa byłego prezydenta Ekwadoru, Rafaela Vicente Correi, za kadencji którego był wiceprezydentem.

 

Nie po raz pierwszy jego rodzina doświadcza poważnych problemów z wymiarem sprawiedliwości. W 2015 r. ojciec wiceprezydenta Glasa został skazany na 20 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne trzynastoletniej krewnej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie