Premier Izraela: Palestyńczycy powinni pracować na rzecz pokoju, a nie ekstremizmu

Świat
Premier Izraela: Palestyńczycy powinni pracować na rzecz pokoju, a nie ekstremizmu
Reuters

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Palestyńczycy powinni "pracować na rzecz pokoju, a nie ekstremizmu". Wezwał ich do "pogodzenia się z rzeczywistością", że Jerozolima to stolica państwa żydowskiego.

- Jerozolima jest stolicą Izraela; zapewniamy wolność wyznania dla wszystkich religii - oznajmił Netanjahu w przemówieniu podczas uroczystości honorującej zasłużonych członków Mosadu, izraelskich służb wywiadowczych.

 

Jak zaznacza agencja AP, Netanjahu nawiązał w ten sposób do środowego wystąpienia prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa podczas szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) w Stambule. Palestyński przywódca mówił, że niedawna decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela jest "największym przestępstwem" i zagraża pokojowi na świecie.

 

"Decyzja USA jest pusta i nieważna"

 

Państwa, które wzięły udział w szczycie OWI, wydały w środę wspólną deklarację, w której uznały decyzję USA ws. Jerozolimy za "pustą i nieważną" oraz niebezpieczną. Wezwały też amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do jej odwołania.

 

- (...) Wszystkie te deklaracje nie robią na nas wrażenia - zaznaczył w odpowiedzi na stanowisko OWI Netanjahu. "W końcu prawda zwycięży i wiele państw uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniesie do niej swoje ambasady - dodał.

 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela


Nadzwyczajny szczyt OWI zwołano po ogłoszeniu 6 grudnia przez Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. OWI, która skupia 57 państw, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że decyzja Stanów Zjednoczonych oznacza "jawną agresję". Turcja, która obecnie przewodniczy tej organizacji, jest jednym z największych krytyków tej decyzji.

 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela. Prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele budynków rządowych państwa żydowskiego, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie