Sprzedawała polskie kobiety włoskiej mafii. 3,5 roku więzienia dla Haliny G.

Polska

Na trzy i pół roku więzienia skazał Sąd Okręgowy Halinę G., oskarżoną o udział w międzynarodowej grupie przestępczej handlującej kobietami. Trafiały one do włoskich klubów nocnych, gdzie miały świadczyć usługi seksualne.

Według prokuratury, G. werbowała kobiety, oferując im pracę kelnerek i hostess we Włoszech - zamieszczała ogłoszenia i kontaktowała się z nimi. Sąd uznał, że wprowadzała ich przy tym w błąd co do charakteru pracy oraz sposobu wynagradzania za nią. Na miejscu okazywało się, że były zmuszane do świadczenia usług seksualnych lub zachowania poniżającego ich godność. Z pracy zwerbowanych kobiet G. uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

 

Wyrok nieprawomocny

 

Sąd uznał G. za winną zarówno udziału w grupie przestępczej, jak i handlu kobietami. Od części zarzutów, dotyczących niektórych kobiet, oskarżona została jednak uniewinniona. Jak wskazała przewodnicząca składu orzekającego sędzia Justyna Kowalska, niektóre kobiety zdawały sobie sprawę z tego, jaki będzie charakter ich pracy, nie były wprowadzane w błąd. Część akceptowała sposób ich traktowania w klubach i wyjeżdżała kilka razy do Włoch. Niektóre twierdziły, że nie były ofiarami ani nawet świadkami zachowań seksualnych.

 

Wyrok jest nieprawomocny. Prokurator domagał się dla G. 4,5 roku więzienia, obrona chciała uniewinnienia. Na ogłoszeniu wyroku nie stawili się prokurator ani oskarżona. Jej obrońca Tadeusz Duziak powiedział dziennikarzom, że nie jest zadowolony z orzeczenia i na pewno je zaskarży. Nie przekonało go też ustne uzasadnienie wyroku.

 

Kilkuletnie śledztwo

 

- W moim przekonaniu, w zachowaniu oskarżonej nie ma wszystkich ustawowych znamion ani działania w zorganizowanej grupie przestępczej, ani tzw. handlu ludźmi - powiedział adwokat. Według niego, zamieszczane przez G. ogłoszenia jednoznacznie wskazywały, o jaką pracę chodzi. - Wyobrażenie, że praca hostessy to stanie w supermarkecie i reklamowanie pampersów czy kosmetyków, jest infantylne, nie powinno przekonywać - dodał mec. Duziak.

 

Akt oskarżenia przeciwko G. trafił do sądu w 2015 r. - był to ostatni wątek toczącego się przez kilka lat śledztwa dotyczącego międzynarodowej grupy przestępczej, w ramach którego już wcześniej oskarżono kilka innych osób.

 

Jedna z organizatorów procederu

 

Według prokuratury, oskarżona należała do grona organizatorów procederu, w wyniku którego od 2005 do 2011 r. pokrzywdzonych zostało 17 kobiet. Miała werbować do pracy w nocnych klubach kobiety, które miały być tam hostessami lub kelnerkami. Na miejscu okazywało się, że były zmuszane do świadczenia usług seksualnych lub poniżającego zachowania.

 

Według ustaleń śledztwa, Halina G. zamieszczała ogłoszenia dotyczące podjęcia pracy we Włoszech, z kandydatkami przeprowadzała rozmowy telefoniczne, a potem organizowała ich transport do Włoch; odbierała i pośredniczyła w przekazywaniu prowizji za dostarczanie kobiet i świadczoną przez nie pracę.

 

Mirosław N. bohaterem telewizyjnego serialu dokumentalnego

 

Prokuratorskie postępowanie rozpoczęło się na przełomie 2008 i 2009 r. Wniosek w tej sprawie przesłała prokuraturze policja. Równocześnie do Prokuratury Krajowej wpłynęły uwierzytelnione tłumaczenia materiałów uzyskanych w drodze międzynarodowej pomocy prawnej z prokuratury w Campobasso. Dotyczyły one międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi.

 

Wcześniej katowicka prokuratura wysłała do sądu pierwszy akt oskarżenia - przeciwko Mirosławowi N., Krzysztofowi G. i Mirelli D. Ich proces nadal się toczy. Mirosław N. był jednym z bohaterów telewizyjnego serialu dokumentalnego pt. "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym". Mężczyzna prowadził na Śląsku agencję modelek, ale - według prokuratury - była to tylko część jego działalności.

 

Twierdzili, że nie wiedzieli co się dzieje z kobietami

 

W 2011 r. do odrębnego śledztwa wyłączono nowe wątki dotyczące werbowania kobiet do pracy we Włoszech, a także w Japonii, Grecji, na Malcie, w Szwajcarii oraz Niemczech. Oskarżeni nie wypierali się w śledztwie, że uczestniczyli w załatwianiu kobietom pracy za granicą. Twierdzili jednak, że nie wiedzieli, co dalej się z nimi działo.

 

Włoskie śledztwo zaczęło się w 2005 r., gdy w Campobasso zamordowano obywatelkę Rumunii, pracującą w okolicznych klubach nocnych. Gdy się okazało, że w tym samym miejscu zatrudniano też wiele Polek, informacja dotarła do polskich organów ścigania. Włoskie postępowanie znalazło już wcześniej finał w tamtejszym sądzie.

 

PAP

nro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie