Morawiecki sprzedaje akcje Banku Zachodniego WBK

Biznes
Morawiecki sprzedaje akcje Banku Zachodniego WBK
PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki wystawił zlecenie na sprzedaż akcji Banku Zachodniego WBK, które posiada - poinformował w środę zastępca dyrektora Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju Stanisław Starnawski.

W poniedziałek resort rozwoju informował, że Morawiecki już jako wicepremier, że na czas pełnienia funkcji rządowych "całkowicie zamraża portfel akcji BZ WBK".

 

Jak informowało wówczas Ministerstwa Rozwoju, "zobowiązał się też nie dokonywać żadnych operacji związanych z obrotem akcjami. A ponadto wszelkie korzyści związane z potencjalnymi dywidendami - w całości przekazywać na cele charytatywne i społeczne, co sukcesywnie realizuje."

 

Decyzję o zamrożeniu akcji krytykowali członkowie partii, podkreślając, iż Morawiecki może wykorzystać pozycję polityczną do tego, żeby pomnażać swoje i tak krociowe zyski.

 

To właśnie partia Razem zwróciła uwagę na ewentualny konflikt interesów nowego premiera. Z oświadczenia majątkowego, które Morawiecki złożył zostając wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Beaty Szydło wynika, że posiada 13711 akcji banku BZ WBK. Jak obliczono wg kursu notowań z 11 grudnia - 365 zł za jedną akcję - akcje Mateusza Morawieckiego są obecnie warte ponad 5 mln zł.  Pod koniec 2015 r. on sam wyceniał je na 3,84 mln zł brutto. 

 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał rząd Morawieckiego, który wcześniej był wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju w rządzie Beaty Szydło. We wtorek rząd Mateusza Morawieckiego uzyskał wotum zaufania.

 

PAP, polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie