"Klauzulę opt-out wypowiedziało 10 proc. lekarzy rezydentów"

Polska

- Klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 10 proc. lekarzy rezydentów; jeśli chodzi o wszystkich lekarzy skala wynosi ok. 4 proc. - podała w środę wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Przekazała, że w konkretnych szpitalach jest to kilka, kilkanaście osób, w niektórych - kilkadziesiąt.

Wiceminister podała, że najwięcej wypowiedzeń odnotowano m.in. w woj. dolnośląskim w uniwersyteckim szpitalu specjalistycznym - ponad 70 przez lekarzy rezydentów i w szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy - ponad 50 wypowiedzeń klauzuli przez rezydentów.

 

- Skala zjawiska to od kilku do kilkunastu przypadków (w placówkach - red.), w niektórych - kilkadziesiąt. (...) Skala to ok. 10 proc., jeśli chodzi o lekarzy rezydentów; ogólnie lekarzy - jest to skala to ok. 4 proc. - podała.

 

"Resort nie ucieka od dialogu"

 

Szczurek-Żelazko zapewniała, że resort podejmuje działania na wielu płaszczyznach i nie ucieka od dialogu społecznego.

 

- Chciałabym podkreślić, że problem, który tak ostro się jawi, to nie jest tylko problem ministra zdrowia. Pewną odpowiedzialność za system, za bezpieczeństwo zdrowotne kraju ponosi minister, ale istotną rolę odgrywają w organizacji i funkcjonowaniu systemu samorządy lokalne i konkretni dyrektorzy podmiotów leczniczych - podkreśliła.

 

- Bez współpracy, bez dialogu między tymi podmiotami nie ma możliwości rozwiązania problemów - dodała.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie