Kantar Public: połowa badanych Polaków popiera PiS; 40 proc. jest zaskoczonych zmianą premiera

Polska

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę to 50-proc. poparcie dałoby PiS 285 mandatów - wynika z badania Kantar Public. Platformę Obywatelską popiera 17 proc., ruch Kukiz'15 11 proc., a Nowoczesną 9 proc. ankietowanych.

Według badania Kantar Public dla Faktu, przeprowadzonego 11 grudnia metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo na grupie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło 50 proc. poparcia ankietowanych. To dałoby partii 285 mandatów w Sejmie. Do większości konstytucyjnej - która wynosi 307 głosów - zabrakłoby PiS 22 mandatów. W porównaniu do sondażu Kantar Public przeprowadzonego w listopadzie dla TVP, poparcie dla PiS wzrosło o 5 pkt. procentowych.

 

"Zmiana premiera wywindowała poparcie dla PiS"

 

"Operacja wymiany premiera nie dość, że nie zmniejszyła liczby sympatyków PiS, to jeszcze wywindowała poparcie dla tej partii na najwyższy poziom od wyborów w 2015 r." - skomentował wyniki badania dla Faktu Marcin Palade, politolog, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych.

 

Jak wynika z sondażu, poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 17 proc., co przełożyłoby się na 88 mandatów w Sejmie. Oznacza to spadek o 6 pkt. proc. poparcia dla Platformy w porównaniu do badania przeprowadzonego przez Kantar Public w listopadzie br.

 

Ruch Kukiz'15 osiągnął 11 proc. poparcia (co przełożyłoby się na 48 posłów w Sejmie), a Nowoczesna 9 proc. poparcia (co dałoby partii 30 posłów w Sejmie). Według badań Kantar Public PSL nie weszłoby do Sejmu, a nieobecny w tej chwili w parlamencie SLD zyskałby 8 mandatów poselskich.

 

Wyborcy PiS wierzą w Morawieckiego

 

Z sondażu Kantar Public wynika również, że 59 proc. respondentów deklarujących poparcie dla PiS, było zaskoczonych zmianą na stanowisku premiera. Wśród wyborców opozycji zaskoczenie zmianą na stanowisku szefa Rządu było mniejsze - podaje Fakt. W efekcie odwołanie Beaty Szydło i desygnowanie na prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zaskoczyła 40 proc. ogółu Polaków. Brak zaskoczenia deklaruje 51 proc. ankietowanych.

 

Mimo zaskoczenia zmianą w Rządzie 74 proc. wyborców PiS uważa, że Mateusz Morawiecki sprawdzi się na stanowisku premiera. Przeciwnego zdania jest 4 proc. respondentów głosujących na PiS.

 

41 proc. ogółu badanych uważa, że Morawiecki będzie dobrym premierem, 20 proc. jest przeciwnego zdania, a 39 proc. nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie.

 

Najmniejsze zaufanie, co do sukcesu nowego premiera deklarują osoby w przedziale 40-49 lat (31 proc. uważa, że Morawiecki na stanowisku premiera osiągnie sukces, a 29 proc. jest odmiennego zdania).

 

PAP, Fot. PAP/Radek Pietruszka

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie