Zmarł reżyser Jan "Yach" Paszkiewicz. Jego teledyski oglądała cała Polska

Polska
Zmarł reżyser Jan "Yach" Paszkiewicz. Jego teledyski oglądała cała Polska
Wikimedia Commons/Artur Andrzej/CC BY-SA 4.0

W wieku 59 lat zmarł w środę Jan "Yach" Paszkiewicz, twórca kilkuset videoklipów polskich wykonawców i zespołów muzycznych oraz współorganizator Yach Festiwal będącego przeglądem teledysków.

Yach Paszkiewicz zmarł po ciężkiej chorobie - poinformowała Beata Dunajewska, która współpracowała z artystą oraz jego nieżyjącą żoną Magdaleną Kunicką-Paszkiewicz w latach 90. jako producentka i reżyserka programów m.in. w TVP Gdańsk.

 

- Jest mi strasznie smutno, bo to był kawał mojego życia i to tego najfajniejszego - dodała.

 

- Gdyby nie teledyski Yacha to być może historia współczesnego polskiego rocka po 1990 r. wyglądałaby zupełnie inaczej. Przecież tak naprawdę np. najlepsze teledyski Kazika Staszewskiego i Kultu były autorstwa Yacha - oceniła Dunajewska.

 

 

Paszkiewicz był absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jaka twórca teledysków współpracował z takimi wykonawcami jak De Mono, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Golden Life, Hey, Budka Suflera, Big Day, Formacja Nieżywych Schabuff, Bielizna, Big Cyc i Czarno-Czarni.

 

Paszkiewicz był współtwórcą Yach Film, prezentującego polskie wideoklipy. Imprezę organizowano w Bydgoszczy, Gdańsku, a ostatnia 26. edycja odbyła się kilka dni temu w Opolu.

 

PAP

ml/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie