Gowin: są ustalenia koalicyjne dotyczące styczniowej rekonstrukcji rządu

Polska
Gowin: są ustalenia koalicyjne dotyczące styczniowej rekonstrukcji rządu
PAP/Paweł Supernak

Istnieją ustalenia koalicyjne dotyczące styczniowej rekonstrukcji, zawarte zostało ramowe porozumienie pisemne; decydujący głos w ramach wyznaczonych umową koalicyjną ma premier Mateusz Morawiecki - powiedział w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek rząd Mateusza Morawieckiego. Nowy premier, który urząd objął po Beacie Szydło, został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, b. premier została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie zmienił się. Nowy premier we wtorek wygłosił expose w Sejmie; jego rząd uzyskał wotum zaufania.

 

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin został w środę zapytany o oczekiwania wobec zapowiedzianej we wtorek przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego styczniowej rekonstrukcji rządu.

 

- Rzeczywiście, są ustalenia koalicyjne dotyczące styczniowej rekonstrukcji, zawarte zostało ramowe porozumienie pisemne - przyznał.

 

"Decydujący głos będzie należał do premiera Morawieckiego"

 

- Ale oczywiście głos decydujący - w tych ramach, które wyznacza umowa koalicyjna - będzie należał do pana premiera Morawieckiego. Nie chciałbym i nie jestem uprawniony do tego, żeby w jego imieniu komunikować o tym, jakie zmiany są planowane, zresztą część tych zmian jest przesądzona, ale część z tych zmian to jest jeszcze kwestia do decyzji pana premiera - powiedział Gowin.

 

Wicepremier został również zapytany podczas konferencji prasowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ogłaszającej wyniki konkursu BRIdge Alfa o to, czy szansę na stanowisko ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego ma Teresa Czerwińska, aktualna wiceminister finansów oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2015-2017.

 

- W Ministerstwie Finansów pan premier Morawiecki ma do tej pory kilkoro znakomitych zastępców - odpowiedział Gowin. - Myślę, że tutaj w naturalny sposób pan premier Morawiecki wskaże jako przyszłego ministra kogoś ze swoich obecnych zastępców. Kto to będzie? Poczekajmy dosłownie kilka tygodni - dodał.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie