Prof. Strzembosz do prezydenta Dudy: może pan się znaleźć na kartach historii jako negatywny bohater

Polska
Prof. Strzembosz do prezydenta Dudy: może pan się znaleźć na kartach historii jako negatywny bohater
Facebook/Wolne Sądy

- Ja wiem, jaka to jest trudna decyzja. Może najważniejsza w pana życiu (...). Przejdzie pan do kart historii albo jako człowiek, który stanął w obronie Konstytucji, albo jako pierwszy prezydent, który pozwolił na jej złamanie - tak zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy prof. Adam Strzembosz. W nagraniu opublikowanym na Facebooku apeluje do prezydenta, aby nie podpisywał ustaw o SN i KRS.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego zaznacza, że zwraca się do prezydenta nie tylko we własnym imieniu, ale i w imieniu "milionów Polaków, którzy oczekują historycznej decyzji".

 

Zdaniem prof. Strzembosza w Polsce dokonuje się zmiana z "systemu prawdziwej demokracji w kierunku demokracji policyjnej".

 

- Panie prezydencie, ja wiem, jaka to jest trudna decyzja. Może najważniejsza w pana życiu - mówi profesor.

 

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o KRS oraz nową ustawę o SN. W poniedziałek wieczorem zajęła się nimi senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. We wtorek projektami ustaw zajmuje się Senat.

 

 

Mucha: ustawy zgodne z tym, co przedłożył prezydent

 

W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wyraził przekonanie "w 100 procentach, że w ustawie o Sadzie Najwyższym nie ma treści niekonstytucyjnych".

 

Pytany, czy po poprawkach PiS oba projekty są nadal prezydenckimi, Mucha stwierdził, że są to "ustawy, które są zgodne z tym, co pan prezydent przedłożył, jeżeli chodzi o te przepisy najważniejsze, merytoryczne". "

 

Lipcowe weto

 

Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

 

Nowela ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

 

Ustawa o SN wprowadza możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje również m.in. przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

 

polsatnews.pl

zdr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze