Policja zatrzymała internautę, który zamieścił wpis o "drugim Majdanie" w Warszawie. Grożą mu 2 lata więzienia

Polska
Policja zatrzymała internautę, który zamieścił wpis o "drugim Majdanie" w Warszawie. Grożą mu 2 lata więzienia
Vojtech Okenka/Pixnio/public domain

Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis, że "w Warszawie potrzebny jest drugi Majdan". Według rzecznika lubuskiej policji Marcina Maludy. było to nawoływanie do przestępstwa wymierzonego w organy państwa. O wpisie internauty nikt nie informował policji. Czujnością wykazali się sami funkcjonariusze od cyberprzestępczości.

Mężczyzna zachęcał do wyjazdu do stolicy. - Deklarował, że zabierze ze sobą "parę koktaili". To wzbudziło wątpliwości naszych specjalistów - powiedział Maludy.

 

Mieszkaniec pow. żarskiego został zatrzymany we wtorek rano w swoim mieszkaniu. Przewieziono go do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia przestępstwa. To występek zagrożony karą do dwóch lat więzienia.

 

- Niektórzy internauci, mając przekonanie, że są anonimowi i bezkarni, w wielu momentach przekraczają już nie tylko granice dobrego smaku, ale i prawa. Należy pamiętać, że słowo pisane przed monitorem komputera ma identyczne znaczenie, jak to wypowiadane w świecie rzeczywistym - podkreślił Maludy.

 

Rzecznik zaznaczył, że policyjni specjaliści zwalczający cyberprzestępczość reagują na wszelkie formy łamania prawa i agresji, które do których dochodzi w sieci internetowej.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie