"Najpierw rozeznanie i rozmowa z prezydentem, później rekonstrukcja". Beata Mazurek o planach nowego premiera

Polska
"Najpierw rozeznanie i rozmowa z prezydentem, później rekonstrukcja". Beata Mazurek o planach nowego premiera
PAP/Radek Pietruszka

- Premier Mateusz Morawiecki musi mieć czas, aby o pewnych kluczowych kwestiach, na które wpływ ma również prezydent, w tym o polityce zagranicznej i MON, porozmawiać z prezydentem; najprawdopodobniej w przyszłym roku premier zaproponuje rekonstrukcję - powiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek.

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju i finansów. Stanowiska wicepremierów jego rządu będą sprawować: Beata Szydło, która będzie się zajmować sprawami społecznymi, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ministrowie rządu Beaty Szydło pozostali na swoich dotychczasowych stanowiskach.

 

Mazurek podkreśliła, że po powołaniu rządu premier Morawiecki musi dogłębnie zapoznać się z dotychczasową pracą i funkcjonowaniem dotychczasowych ministrów, ponieważ do tej pory nie odpowiadał za całą Radę Ministrów.

 

"Każdy wie, co ma robić, jak pracować i za co odpowiada"

 

- Z całą pewnością musi mieć czas na to, by o pewnych kwestiach kluczowych, na które wpływ ma również prezydent, mógł dogłębnie z prezydentem porozmawiać. Mam tu na myśli chociażby politykę zagraniczną, czy sprawy związane z Ministerstwem Obrony Narodowej - powiedziała rzecznik PiS.

 

- Najprawdopodobniej po tym, jak zrobi to rozeznanie, jak przeprowadzi rozmowę z prezydentem, będzie proponował w przyszłym roku rekonstrukcję swojego rządu - dodała Mazurek. Zastrzegła, że póki co, nie ma żadnych terminów przeprowadzenia rekonstrukcji. - Rząd jest powołany, każdy wie, co ma robić, jak pracować i za co odpowiada - podkreśliła.

 

Rzecznik PiS zaznaczyła, że polityków partii cieszy to, jakie priorytety wskazał w poniedziałek premier Morawiecki. - Cieszy nas to, że te kwestie, o których mówił pan premier są dalej najważniejsze i nadal są w centrum uwagi, czyli bezpieczna rodzina, godna praca, mieszkanie dostępne dla wszystkich - stwierdziła.

 

"Jesteśmy drużyną dobrej zmiany i trzymamy się razem"

 

- Z całą pewnością premier Beata Szydło była bardzo dobrym premierem i cieszymy się, że objęła funkcję wicepremiera - dodała rzecznik PiS.

 

Mazurek podkreśliła, że obóz rządzący dostosowuje zadania do konkretnych ludzi, m.in. w związku z okolicznościami i bieżącymi wyzwaniami. - Jesteśmy jednością, jesteśmy drużyną dobrej zmiany i trzymamy się razem - zapewniała.

 

Morawiecki po powołaniu go na urząd premiera podkreślił, że jego rząd będzie rządem kontynuacji, którego punktem odniesienia będzie bezpieczna rodzina, godna praca i mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób.

 

Zapewniał również, że kierowany przez niego rząd będzie dbał o zachowanie tożsamości kulturowej i dziedzictwa kulturowego Polski. - Będziemy starali się, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem jednoczonej Polski, żeby był rządem wszystkich obywateli, żebyśmy byli akceptowani, żebyśmy byli również docenieni przez tych, którzy na nas nie głosowali - to byłoby największym sukcesem, największym zaszczytem - mówił.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie