Frakcja Merkel nie popiera pomysłu przekształcenia UE w Stany Zjednoczone Europy

Świat
Frakcja Merkel nie popiera pomysłu przekształcenia UE w Stany Zjednoczone Europy
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Propozycja szefa SPD Martina Schulza, by do 2025 roku przekształcić Unię Europejską w Stany Zjednoczone Europy, spotkała się ze sprzeciwem bloku chadeckiego CDU/CSU Angeli Merkel. W środę chadecy i socjaldemokraci po raz pierwszy będą rozmawiać o koalicji.

- Musimy wzmocnić Europę, co do tego nie może być żadnych wątpliwości. Będziemy o tym rozmawiać. W propozycji (Schulza) dostrzegam jednak raczej zagrożenie dla UE i dla poparcia obywateli dla Europy - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel".

 

- Obecnie mieszkańcy Europy pragną raczej poczucia pewności, jakie dają im, tak przynajmniej uważają, państwa narodowe - wyjaśnił polityk CDU, uważany za jednego z najbliższych współpracowników Merkel.

 

Według Kaudera pomysł Schulza naraziłby na szwank cały projekt integracji europejskiej, ponieważ większość krajów UE nie poparłaby idei budowy Stanów Zjednoczonych Europy.

 

Wcześniej propozycję SPD ostro skrytykował w imieniu bawarskiej CSU Alexander Dobrindt. Bawarski deputowany określił Schulza mianem "europejskiego ekstremisty".

 

W reakcji na zarzuty Schulz na zakończenie zjazdu swojej partii w Berlinie przyznał: "Tak, to prawda, jesteśmy radykalnymi zwolennikami integracji europejskiej". Jak zaznaczył, SPD "wyprasza sobie pouczenia" ze strony innych partii.

 

"Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny"

 

W przemówieniu programowym na rozpoczęcie zjazdu SPD w czwartek Schulz wezwał do reformy i wzmocnienia UE, by skuteczniej przeciwstawić się narastającej prawicowej fali w Europie.

 

Szef SPD przypomniał, że to jego partia przed blisko stu laty wysunęła po raz pierwszy propozycję utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy. Wyjaśnił, że taki punkt znalazł się w uchwalonym w 1925 roku Programie Heidelberskim partii.

 

Schulz zaproponował, by w stulecie programu zrealizować ten postulat. - Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny, który stworzy Europę federacyjną - podkreślił. Jak wyjaśnił, taki traktat powinien zostać wypracowany przez konwent, w którym uczestniczyć powinny "społeczeństwa obywatelskie i narody". Kraje, które nie przyjmą takiego traktatu, powinny opuścić Wspólnotę - oświadczył Schulz.

 

48 proc. badanych odrzuciło pomysł 

 

W sondażu instytutu Emnid dla gazety "Bild" 30 proc. Niemców poparło pomysł Schulza, a 48 proc. go odrzuciło.

 

W najbliższą środę dojdzie do pierwszego spotkania liderów CDU, CSU i SPD w sprawie koalicji rządowej. Zgodę na rozmowy wyraził w piątek zwołany w tym celu zjazd socjaldemokratów.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze