Zbigniew Ziobro ponownie wybrany na prezesa Solidarnej Polski

Polska
Zbigniew Ziobro ponownie wybrany na prezesa Solidarnej Polski
Polsat News

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, został w sobotę ponownie wybrany na prezesa Solidarnej Polski - podał szef gabinetu politycznego w MS Jan Kanthak. Kadencja prezesa SP potrwa 4 lata. Wiceprezesami zostali Beata Kempa i Michał Wójcik.

- Podczas kongresu Solidarnej Polski, który odbył się w Warszawie, minister Zbigniew Ziobro został ponownie wybrany na prezesa Solidarnej Polski - poinformował Kanthak. Dodał, że Ziobro nie miał kontrkandydata, a jego kadencja na stanowisku prezesa partii potrwa cztery lata.

 

Szef gabinetu politycznego w MS zaznaczył też, że wybory wewnętrzne w partii odbywają się zgodnie ze statutem raz na cztery lata. Poza wyborem prezesa podczas kongresu odbyły się także wybory wiceprezesów SP. Zostali nimi szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa (ponownie) i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

Zbigniew Ziobro (ur. 1970 r. w Krakowie) jest obecnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

 

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1994). W 2001 r. był wiceministrem sprawiedliwości, gdy na czele tego resortu stał Lech Kaczyński, był jednym z najbliższych jego współpracowników. Od 2001 r. w Prawie i Sprawiedliwości, został posłem. Popularność przyniosło mu członkostwo w pierwszej sejmowej komisji śledczej powołanej do zbadania afery Lwa Rywina.

 

Po wyborach parlamentarnych w 2011 r. Ziobro publicznie mówił o konieczności demokratyzacji PiS oraz otwarciu się partii na inne środowiska. W listopadzie 2011 r. Komitet Polityczny PiS za te wypowiedzi usunął go z partii (razem z Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim). Ziobro założył wtedy własne ugrupowanie - Solidarną Polskę. SP miała w Sejmie kilkunastu posłów. Do Solidarnej Polski należy m.in. wiceszef MS Patryk Jaki.

 

W lecie 2014 r. Solidarna Polska, a także Polska Razem (obecnie Porozumienie) Jarosława Gowina porozumiały się z PiS w sprawie startu w wyborach ze wspólnych list. W 2015 r. Ziobro zdobył mandat poselski, kandydując z woj. świętokrzyskiego.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie